Bir felaket senaryosu daha

Bir felaket senaryosu daha
99942 adlı göktaşı dünyaya hızla yaklaşıyor. Korkutan göktaşının çarpma ihtimalini ESA ciddiye aldı.Abone ol

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya'ya göktaşı çarpması ihtimalini ciddiye alarak üç kurumla anlaşma yaptı ve kurumlardan Dünya'ya göktaşı çarpmasının nasıl önlenebileceğine ilişkin proje geliştirmelerini istedi.

ESA'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, ajans Alcatel Alenia Space, EADS Astrium ve Quinetiq firmalarıyla saç ekimi anlaşma imzaladı. Üç sanayi devi, çalışmalara başladı. Firmaların hazırlayacağı raporlar, bir grup uluslararası uzman tarafından ekim ayında değerlendirmeye tabi tutulacak, uzmanların kararı gelecek yıl açıklanacak.

ESA, bir göktaşının Dünya'yla çarpışması riskini, 1996 yılından beri ciddiyetle ele alıyor. O yıl, Avrupa Konseyi uzaydan gelebilecek felaket senaryosuna karşı strateji geliştirmesini ESA'dan talep etmişti. ESA'dan bir grup uzman, 2004 yılının temmuzunda projeye yüksek öncelik verilmesini tavsiye etmişti.

Bilimadamlarına göre, Dünya ilk zamanlarından bu yana yoğun göktaşı bombardımanına maruz kaldı. Bugün yeryüzünde göktaşlarının açtığı 160'tan fazla oyuk bulunuyor. 65 milyon yıl önce Meksika körfezinde Yucatan'a düşen devasa göktaşının, dinozorları ve birçok canlı türünü yok ettiğine inanılıyor. Dünya'ya son olarak büyük bir göktaşı, 1908 yılında çarptı. Göktaşı, nüfusun fazla olmadığı Sibirya'da 2 bin kilometrekare ormanı anında küle çevirdi.

Uzmanların 99942 adını verdiği göktaşı, 2029'da çıplak gözle görülebilecek kadar yakından geçecek.

2004 VD17 adlı asteroidin de gelecek yüzyılın başında Dünya'ya çarpma ihtimali binde bir olarak hesaplanıyor. Çarpışma olursa, 10 bin megaton enerji açığa çıkacak, bu da yeryüzündeki bütün nükleer silahların aynı anda patlamasına denk olacak.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ