Danıştayda çözülen şifre

Danıştayda çözülen şifre
Danıştay saldırısında ilk şifre çözüldü. Saldırganlardan Osman Y. saldırıya neden katıldığını açıkladı.Abone ol

Danıştay 2. Dairesi’ne dönük saldırı düzenleyen çete üyelerinden Osman Y., “Eyleme para için katıldım” derken Arslan’ın aracında yapılan aramalarda 2,5-3 milyarlık 20 adet çek bulundu. Polis çeklerin kim tarafından hangi amaçlarla kesildiğini araştırıyor. Soruşturmayı yürüten üst düzey bir yetkili, “Asıl paranın saldırıdan sonra alınacağını belirledi.

Saldırganlara milyon dolarlık vaatlerin verildiği de anlaşıldı.” diyor. Sorgusu Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde devam eden saldırgan Arslan’ın da açlık grevine girdiği ortaya çıktı. istanbul seo uzmanı İlk günlerde polise açıklamalarda bulunan ve polisin sorularına yanıtlar veren Arslan’ın daha sonra kendisine verilen yemeği kabul etmemeye başladığı öğrenildi. Arslan’ın babası İdris Arslan dün de soruşturmanın yürütüldüğü TEM Şube Müdürlüğü’ndeydi. Arslan dün annesi ile de görüştürüldü.

Alparslan Arslan ile birlikte saldırıyı planlamakla suçlanan Osman Y. ifadesinde Cumhuriyet’e saldırı kararını içkili barda verdiklerini açıkladı. Osman Y., Cumhuriyet Gazetesi’ne saldırı ve Danıştay saldırısını, avukat Alparslan Arslan’ın, “Çok para kazanacaksınız” sözlerinden hareketle girdiğini söyledi. Osman Y., “Arslan, ilk etapta vaat ettiği 5 bin ABD Doları’nı vermedi. Parasızlık yüzünden otomobilini 15 bin YTL’ye sattım. 10 bin YTL’sini kumarda kaybettim. Yakalandığım sırada üzerimde çıkan 4 bin YTL de arabadan kalan para idi.” dediği öğrenildi. Polis yetkilileri Arslan’ın aracında bulunan 20 adet çekin de silahlı saldırının para için yapıldığını gösterdiğini söyledi. Üst düzey bir yetkili, çeklerin aracın gizli bölmelerine gizlendiğini kaydetti.

Osman Y., Danıştay’a saldırının gerçekleştiği 17 Mayıs Çarşamba günü, Arslan ve diğer 2 kişiyle Danıştay’ın arkasındaki Necatibey Caddesi’ne avukatın aracını park ettiklerini, önce içeriye birlikte girip eylemi gerçekleştirmeyi planladıklarını, ancak güvenliği geçememe kaygısıyla bundan vazgeçtiklerini anlattı. Silahlı saldırının ardından ambulans ve polis araçlarının Danıştay’a gelmesi üzerine paniklediklerini ve korkarak olay yerinden kaçtıklarını belirten Osman Y., kendisinin otobüsle Nevşehir’deki ablasının yanına, diğer 2 kişinin de İstanbul’a hareket ettiğini söyledi. Bu arada soruşturma kapsamında zanlılardan bazılarının Şamanizm’e inandıkları da iddia edildi. Saldırganı tanıdığını itiraf etti İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Acıbadem Hastanesi'ne giderek Muzaffer Tekin ile görüştü. Alınan bilgilere göre, intihara teşebbüs ettiğini söyleyen Tekin, avukat Alparslan Arslan'ı tanıdığını itiraf etti. Ancak azmettirme suçlamasını kabul etmedi.

ZamanKategori : GÜNCEL