Da Vinci aklandı

Da Vinci aklandı
İngiltere Mahkemesi, ''Da Vinci Şifresi'' nin yazarı Dan Brown'a açılan davada yazar lehinde karar verdi.Abone ol

İngiltere Yüksek Mahkemesi, ''Da Vinci Şifresi'' kitabının yazarı Dan Brown hakkında açılan intihal davasında yazar lehinde karar verdi.

Yüksek Mahkeme hakimi Peter Smith, Michael Baigent ve Richard oyun yazılım Leigh'in ortaklaşa yazdıkları ''The Holy Blood'' (Kutsal Kan) ve ''Holy Grail'' (Kutsal Kase) kitaplarından alıntılar içerdiği iddialarını reddetti.

Hakim, Dan Brown'un bu iki yazarın kitaplarından alıntı yapmadığı hükmüne vardı.

Mahkemenin kararından sonra açıklama yapan Dan Brown da, ''bu kararın, bu iddianın erdemden yoksun olduğunu gösterdiğini'' söyledi. Bu iki yazarın, kendisini dava etmesinden hala şaşkın olduğunu ifade eden Brown, bir yazar olarak bugünkü sonuçtan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Brown savunmasında, fikirleri ve kitabının öyküsü oluşuncaya dek 2 yazarın kitaplarını okumadığını ve kitabına yönelik tepkilerine çok şaşırdığını bildirmişti.

Baigent ve Leigh, ''Da Vinci Şifresi''nin, ortaklaşa yazdıkları ''The Holy Blood'' (Kutsal Kan) ve ''Holy Grail'' (Kutsal Kase) kitaplarından alıntılar içerdiğini iddia ederek, Dan Brown ve kitabı yayımlayan Ramdom House Yayınevi hakkında geçen şubatta dava açmıştı.Kategori : MAGAZİN