Sağlığa 10 bin yeni kadro

Sağlığa 10 bin yeni kadro
Sağlık Bakanlığı'na çeşitli dallarda 'acil olarak' 10 bin personel alımı için yasa teklifi hazırlandı. Abone ol

Sağlık Bakanlığı'na doktor, diş hekimi, eczacı, diyetisyen, odyolog, fizyoterapist, çocuk gelişimcisi gibi dallarda 'acil olarak' 10 bin personel alımı için yasa teklifi hazırlandı

Acil sağlık personeli ihtiyacının karşılanması için Sağlık Bakanlığı'na 10 bin sağlık personeli alınacak. Bunun için yeni kadro ihdası yerine bakanlığın 'tutulu' bazı kadroları serbest bırakılırken, bazı gereksiz idari kadrolar da iptal edilecek.

Sağlık Bakanlığı'na 'acil' personel alımı için düğmeye basıldı. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP Trabzon Milletvekili taze çiçek Cevdet Erdöl, sağlık personeli açığının kapatılması amacıyla, hükümetin de görüşünü alarak hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifle, Sağlık Bakanlığı'nın yasa gereği 'tutulu' bazı kadrolarının serbest bırakılması, daktilograf, memur, hizmetli, şoför, programcı gibi bazı gereksiz kadroların da iptal edilerek bunların yerine ihtiyaç duyulan personelin istihdam edilmesi öngörülüyor.

2 bin 100'ü tekniker

Teklif Meclis'te aynen kabul edilirse, Sağlık Bakanlığı yaklaşık 10 bin yeni uzman tabip, diş tabibi, eczacı, diyetisyen, sosyal çalışmacı, odyolog, fizyoterapist, psikolog ve çocuk gelişimcisi personel alacak. 10 bin kadronun 2 bin 100'ü ise personel açısından büyük sıkıntı yaşayan acil yardım merkezlerinde görevlendirilmek üzere sağlık teknikerleri için kullanılacak.

AKP'li Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı'nın taşra teşkilatında yeterli sayı ve nitelikli personel istihdamının, sağlık hizmetlerinin yurt sathında yaygınlaştırılmasında önemli etken olduğunu anımsattı.

'Eleman yok, hizmet aksıyor'
Cevdet Erdöl hazırladığı yasa teklifinin gerekçesinde şu saptamalara yer verdi:
"2002 yılından bu yana 16 ilde 16 ağız ve diş sağlığı merkezi açılmış olup, ayrıca altı ilde de mevcut merkezlerde ünite artırımına gidildi. Bu merkezlere atama yapılabilmesi için yeterli sayıda boş diş tabibi kadrosu bulunmamaktadır. Hastanelerin hasta hakları ve halkla ilişkiler bölümünde hizmet verecek sosyal çalışmacı, psikolog; eczanelerinde yeterli eczacı; kulak-burun boğaz kliniklerinde odyolog ihtiyacı bulunmakta olup, bunun yanında diyetisyen, çocuk gelişimi ve fizyoterapist kadrolarında görev yapacak yeterli sayıda personel bulunmamasından dolayı verilen sağlık hizmetlerinde büyük aksamalar oluyor".

Erdöl, 112 Acil Yardım ve Kurtarma birimlerinde görev yapacak yeterli sayıda acil tıp teknikeri kadrosu bulunmadığını da belirterek, mevcut durumu teklifinde, "Bu personelin yerine ebe, hemşire hatta sağlık memurları görev yapıyor" diye özetledi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI