Sağlıkta atamalar değişiyor

Sağlıkta atamalar değişiyor
Sağlık Bakanlığı yapacağı yeni yönetmelikle tüm personel atamalarını baştan aşağıya değiştiriyor.Abone ol

Sağlık Bakanlığı'nca Atama ve Nakil Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle, sağlık personelinin il ve ülke içi dağılımı Personel Dağılım Cetveline (PDC)
göre düzenlenecek.

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Ali Yerlikaya, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, PDC ile ilgili yaklaşık 20 aydır devam eden çalışmanın bittiğini belirterek, Atama ve Naki ekrem l Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle bunun uygulamaya geçirileceğini bildirdi. Uygulamanın kısa bir süre içinde basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanacağını kaydeden Yerlikaya, çalışmanın, yıllardır sağlık personelinin il içindeki dağılımıyla ilgili arzu edilen dengenin sağlanmamış olmasından yola çıkılarak başlatıldığını söyledi.
Yerlikaya, ''Bütün mesele, sağlık hizmeti sunan 232 bin kişinin 81 il
ve 873 ilçeye dengeli dağılımıyla ilgili. Bunu hem personelimizi
karşımıza almadan, onları fazla üzmeden, hem de sağlık hizmeti sunmak
zorunda olduğumuz yurttaşlarımıza sağlık hizmetlerinin insan ayağını
en iyi şekilde kavuşturmak, bir araya getirmek adına bunları
hazırladık'' dedi. Yerlikaya, bu konudaki çalışmanın valilerle birlikte yürütüleceğini kaydetti.

UYGULAMA NASIL OLACAK
''Personel Dağılım Cetveli'', hem her ilde görev yapan, hem de ihtiyaç duyulan sağlık personelinin sayısını belirlerken, il içindeki dağılımı da gösterecek.

Böylece illere açıktan atamalar bu cetvele göre yapılırken, il içi dağılımlar da hizmet puanına göre düzenlenecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Personel Dağılım Cetvelinin atamalarda torpilin ortadan kaldırılmasına yönelik bir uygulama olduğunu kaydederek, il içinde fazla olan personelin havuz içine alınacağını, bu kişilerin tercih yapması sağlanarak ihtiyaç olan yerde
görevlendirilmelerinin amaçlandığını bildirmişti.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI