Yerel medyanın ilan tepkisi

Yerel medyanın ilan tepkisi
Kastamonu'da, bazı yerel gazete temsilcileri, 'resmi ilanlar' için ortak bir deklarasyon hazırladı.Abone ol

Kastamonu'da, bazı yerel gazete temsilcileri, Kamu İhalesi Yasası'nda yapılması düşünülen değişikliklerin yerel gazetelerin aldığı resmi ilanları olumsuz etkileyeceğini öne sürdü.

Kastamonu'da yayın yapan Kastamonu, Nasrullah ve Sözcü Gazetelerinin temsilcileri bir araya gelerek, Kamu İh ביקורות מיני מעקף קיבה alesi Yasası'nda yapılması düşünülen değişikliğin, yerel gazetelerin resmi ilanlarına etkisi ile ilgili ortak bir deklarasyon hazırladı.

Aynı konu ile ilgili hazırlanacak bir dosyanın da Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve bakanlara ulaştırılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi. Alınan kararı, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Basın Birliği Kastamonu Şubesi ve Türk Basın Birliği Kastamonu Şubesi'nin de desteklediği belirtildi.
Söz konusu deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

''4734 Sayılı Kamu İhale Yasası'nda yapılması düşünülen değişikliği, yerel basın kuruluşları olarak büyük bir endişe ile izlemekteyiz. İlgili yasada düşünülen değişikliğe bir isim vermek gerekirse yapılmak istenilene, bağımsız basının, demokrasinin sesinin kısılması harekatı demek yanlış olmaz.

Şayet bütün mesele resmi ilanlar karşılığında yapılmakta olan ödemelerin getirdiği yük ise bunu ortadan kaldırmanın bir yolu vardır. Katılımcılardan ihale başvurusu sırasında yapılacak tahsilatlardan oluşturulacak bir fon, demokrasi sübvansesi olarak da adlandırılabilecek, ihaleleri şeffaf kılan resmi ilan yayınının, bu ihalenin devamı konusunda engel görülen gerekçeyi ortadan kaldırmaya yetecektir.''Kategori : MEDYA