Memur affı gözlüyor

Memur affı gözlüyor
Net'te demokrasi mücadelesi. Memurlar hükümeti İnternet aracılığıyla bakın nasıl köşeye sıkıştırdı.Abone ol

Memur sendikalarıyla hükümet arasında 2004 sonbaharında yapılan pazarlıklar sonrasında memurlara disiplin affı çıkarılması kararlaştırıldı. aradan geçen 2 yıla rağmen yasanın yürürlüğe girmemesi af bekleyen memurları çözüm için farklı arayışlara itti. 'www.memuraffi.com' sitesi öncülüğünde bir araya gelen memurlar yasanın çıkartılması için güç birliği yaptı. Site dışında İstanbul, İzmir, Bursa, Konya gibi şehirlerde bölge temsilcilikleri ve sorumlu gruplar oluşturuldu. Memurluktan atılan kişilerden oluşan gruplar gönüllülük temelinde oluşturuluyor ve milletvekilleri üzerinde baskı oluşturarak yasanın hayata g karin estetigi fiyatlari eçirilmesi için çalışıyor. Gruplar ayrıca bulundukları illerdeki medya kuruluşlarıyla da diyalog içinde.

BAŞBAKAN'A ANLATACAKLAR
Hareketin öncülüğünü çevre teknikeri iken memurluktan uzaklaştırılan Muzaffer Savran yapıyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ulaşmak için Savran öncülüğünde "yeniden hayata dönüş" adı verilen bir eylem planı da hazırlanmış durumda. Savran, 15 Temmuz'da Başbakan'ın Sakarya'da katılacağı miting için büyük buluşma çağrısı yapıldığını söyleyerek, burada Erdoğan'a af bekleyen memurlar ve aileleriyle 25 bin kişinin mağduriyetini anlatan bir kitapçık verileceğini belirtti. Savran'ın yardımcılığını ise eski bir emniyetçi olan Serkan T. yapıyor. Polislikten atıldıktan sonra dürümcü işleten ancak iflas etmekten kurtulamayan Serkan T. de tekrar memurluğa dönmek istiyor.

GÜNDE 1200 ZİYARETÇİ
Kendi aralarında yardım sandığı da oluşturan memur affı direnişçilerinin hazırladığı siteye günde 1200 ziyaretçi giriyor. Savran'ın banka kredisi ile yaptırdığını söylediği sitede mağdurların ortak hareket etmesi ve yetkililer üzerinde telefon ve faks yoluyla baskı oluşturulması öneriliyor. Sitede ayrıca af talebi içeren ve milletvekillerine gönderilmek üzere hazırlanmış bir dilekçe de mevcut. 'memuraffi.com' sitesi Yürütme Kurulu Ankara'daki çalışmalarına destek olunması için bu dilekçenin mağdurlar tarafından çoğaltılıp imzalanarak 0312-2807338 numaraya faxlanmasını talep ediyorlar.

Yılan hikayesine döndü
TBMM gündeminde bekletilen, ancak iki yıldır yasalaşamayan memur sicil affıyla ilgili olarak memur sendikaları, eylem seçeneğini gündemlerine aldılar. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, iki yıllık gecikmenin memurlar tarafından tepkiyle karşılandığını açıkladı. Aksu, "Artık bu gecikmeyi hazmedemiyoruz" diyerek önümüzdeki hafta başkanlar kurulunu toplayacaklarını ve konuyla ilgili yapacakları eylemler için bir yol haritası oluşturacaklarını söyledi. Haftalar önce TBMM gündeminde birinci sıraya alınan ancak sonra yeniden ertelenerek 56. sıraya alınan af tasarısı memur sendikaları ile Kamu İşveren Kurulu'nun 2004'te yaptığı toplu görüşmeler sonrasında imzalanan mutabakat metninde yer almıştı.

YenişafakKategori : ÇALIŞMA HAYATI