Kemal Saydamerin ardından

Kemal Saydamerin ardından
Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden gazeteci Kemal Saydamer, basın dünyasını yasa boğdu.Abone ol "Kemal Saydamer"in ardından" methiyeler dizen Emin Çölaşan, genç yaşta aramızdan ayrılan meslektaşımızın hayat hikayesini, elde ettiği başarıları anlatıyor:

Yazı: Emin Çölaşan
Kaynak: Hürriyetim
www.hurriyetim.com.tr

KEMAL bizim gazetenin Ankara Bürosu"nda Parlamento Bürosu şefiydi. Meclis haberlerinin kulisinde ve göbeğinde görev yapan, kendisini herkese sevdirmiş bir arkadaşımızdı.

Ayrıca Parlamento Muhabirleri Derneği"nin de üç dönem başkanlığını yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi umzüge angebote deyince akla gelen ilk isimlerden biriydi. Çok uzun yıllarını Meclis çatısı altında geçiren deneyimli gazeteci arkadaşımız Kemal Saydamer"i dün yitirdik.

Çok ilginç bir insandı. Ömrü boyunca kimseyi kırdığını, üzdüğünü sanmıyorum.

İki büyük aşkı vardı.

1- Fenerbahçe. 2- Yemek yemek.

Adına Fenerbahçe hastalığı diyelim, inanılmaz düzeyde idi. Aynen bizim Ümit Sezgin gibi. Bir gün gazetede Kemal"e gidip "Ümit senin gerçek taraftar olmadığını, köfte taraftar, düzmece Fenerbahçeli olduğunu söylüyor" dedim. Aynı sözleri biraz sonra Ümit"e söyledim... "Kemal senin için böyle diyor..." İkisi de feci bozuldu, taraftarlık konusunda birbiri hakkında konuşmaya başladı.

Yemekhanemizde öğle yemeği. Hep birlikteyiz. "İkiniz de hesabınızı birbirinize verin, kimin gerçek taraftar olduğu belli olsun" dedim. Resmen ağız dalaşına girdiler ve kapışacaklardı. İş büyüyordu. Artık gülmeye başladık... "Ulan demin ben ikinizi de işlettim" deyince onlar da gülmeye başlayıp bu kez benim üzerime yürüdüler!

Kemal"in cenazesi bugün Kocatepe"den kalkacak. Fenerbahçe Kulübü bir çelenk gönderirse onun ruhunu sevindirir.

***

Kemal yemek yiyen adamdı. Biz karnımızı doyurmak için yeriz. Kemal için sofraya oturmak bir ritüeldi. Fakat gelin görün ki, doymak bilmezdi. Sürekli ve esaslı yerdi. Kebaptan başlar, en seçkin yemekleri bilir ve birkaç porsiyon yerdi. Ağız tadı ve yemek kültürüyle dört dörtlük bir "gurme" idi.

Kısa boylu, feci şişman bir insan düşünün. Sonsuz iştahı için tedaviye gidiyor, fakat aynen yiyordu. Bütün sevenleri Kemal"i bu konuda uyarır, ancak hiçbir şey değişmezdi. Belki de bu uyarılardan bıkmış, sıkılmıştı.

Çok değerli, tonton bir gazeteci arkadaşımızı yitirdik. Üzgünüz. Yeri mutlaka cennet olacaktır çünkü kimseyi üzmemiş, kırmamış, hep sevilmişti. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın.

Kategori : MEDYA