İşçiler ILOya kendini zincirledi

İşçiler ILOya kendini zincirledi
DİSK'e bağlı bir grup işçi, işten çıkarmaları protesto etmek zincirli eylem yaptı.Abone ol

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Temsilciliği önünde toplanan DİSK üyeleri, kendilerini kapıya zincirleyerek, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti.

ILO'nun Oran'daki Türkiye Temsilciliği binası önünde öğle saatlerinde toplanan DİSK üyeleri, ''İşten atılmalar sosyal cinayettir'' ve ''Sendikal hakkımız engellenemez'' yazılı pankartlar açtılar. Hükümet aleyhinde sloganlar atan grup, eyleme alkışlı protestoyla devam etti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, burada yaptığı açıklamada, işten atılmaları protesto etmek, sendika ve temsilcilerinin önün Тележка для мусора deki engelleri açıklamak için eylem yaptıklarını söyledi.

ILO'nun yıllık konferansının Cenevre'de yapıldığını hatırlatan Çelebi, 16 Haziranda sona erecek konferansa bu yıl katılmadıklarını kaydetti. Çelebi, ''hedeflerinin ILO olmadığını, ILO kararlarını uygulamayan, bilerek yok sayan, önceki hükümetler gibi bu konuda verdiği sözleri tutmayan AKP iktidarı olduğunu'' ifade etti. AB sürecinde bir kısmı olumlu, bir kısmı olumsuz olmak üzere bir çok alanda yeni düzenlemeler yapıldığını belirten Çelebi, örgütlenme, toplu sözleşme ve grevle ilgili sorunların çözülmediğini öne sürdü.
Çelebi, ILO ve AB'nin sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması yönündeki kararlarına rağmen hükümetin ''verdiği sözleri tutmadığını'' savundu. Çelebi, şunları kaydetti:

''ILO'nun ve AB'nin samimiyetini tartışmıyoruz. Önemli olan niyet değil, ortadaki belgelerdir. Hükümete düşen de bunun gereğini yerine getirmektir. Ama hükümet ne yapıyor? Söz veriyor, tutmuyor. Ortaya taslaklar çıkarıyor, bizleri oyalıyor. 'Aranızda anlaşın, gelin' diyor, topu taca atıyor. Biz artık oyalanmak, geçiştirilmek istemiyoruz. Biz artık, 'Türkiye'de taraflar tartışıyor, görüşüyor, meseleler diyalogla çözülüyor' şeklinde gerçek olmayan bir görüntü vermek istemiyoruz. Biz samimiyet istiyoruz. Hükümete açıkça diyoruz ki 'Sözünüzün eri olun, ne düşünüyorsanız açık söyleyin.' Sendikal hakların önündeki engelleri kaldırmak, bir saatlik iştir.Ya bunu yapın, ya da bu konuda konuşmayın ve gerçek yüzünüz ortaya
çıksın.''

Hükümeti göreve çağıran Çelebi, ILO kararlarının hayata geçirilmesini ve yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istediklerini söyledi.

ZİNCİRLİ EYLEM

Açıklamanın ardından Süleyman Çelebi ve beraberindeki heyet, yetkililerle görüşmek üzere ILO Türkiye Temsilciliğine girerken, dışarıda bekleyen DİSK üyeleri de oturma eylemi başlattı.

Eylemcilerden bazıları da kendilerini temsilciliğin demir kapısına el bileklerinden zincirledi.

Öte yandan çevik kuvvet ekipleri, ILO'nun Türkiye Temsilciliği önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI