Sendikadan birleşme çağrısı

Sendikadan birleşme çağrısı
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Osman Çimen, sendikaların küresel sermayeye karşı çağrı yaptı.Abone ol

Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Osman Çimen, sendikaların bireysel mücadele ile başarı kazanmasının imkansız hale geldiğini savunarak, ''Azgınlaşan küresel sermayeye karşı, ancak birleşerek karşı durabiliriz'' dedi.

Çimen, Türk Harb-İş Sendikası Adana Şubesi'nin 21'inci genel kurulundaki konuşmasında, Türkiye'de kayıt dışı çalıştırılan milyonlarca işçi olduğunu belirterek, bu konuda sorumluluklarını yerine getirmenin çabası içinde olduklarını kaydetti.

Kayıt dışı çalışanların sendikalardan bekle ürün teşhir standı yiş içinde olduklarını vurgulayan Çimen, ''Bu bağlamda, 81 ilde organize edilen mesleki eğitim kurumlarında, niteliksiz iş gücüne nitelik kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmaları destekliyor ve bu yöndeki girişimlerin artarak devam etmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Sendikaların bireysel mücadele ile başarıya ulaşmalarının imkansızhale geldiğini savunan Çimen, şöyle devam etti:

''O halde yapılması gereken, birleşen sermayenin karşısında kenetlenerek çıkmak ve sorunlarımıza çözüm bulmaktır. Türkiye'nin gerçekleri bunu gerekli kılmaktadır. Azgınlaşan küresel sermayeye karşı, ancak birleşerek karşı durabiliriz. Yoksa, Türkiye, azgın küresel sermayenin Çin'i olur ki bunun da altından kalkamayız.''

İNCİRLİK'TE ESNEK ÇALIŞMA SIKINTISI

İncirlik Hava Üssü'nde bin 300 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşme  müzakerelerinde 60 günlük yasal sürenin geçmesine rağmen anlaşma sağlanamadığını da anımsatan Çimen, uyuşmazlığın en önemli nedeninin, işverenin esnek çalışmayı sözleşme şartlarına koymak istemesinden kaynaklandığını belirtti.

Çimen, 25 bin kişinin çalıştığı Milli Savunma Bakanlığı iş yerleri, Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri'nde (ANT) büyük baskılara rağmen esnek çalışma usullerini toplu iş sözleşme metnine koydurmadıklarını vurgulayarak, aynı sürecin İncirlik Hava Üssü'nde de işleyeceğini, bu mücadelede kararlı olduklarını söyledi.

Adana Şubesinde, bir sendikaya yakışmayacak bazı olaylar yaşandığını, bu nedenle yeniden yapılanma sürecine gidildiğini öne süren Çimen, yeni yönetimin, geçmişin olumsuzluklarını silerek herkese güven vermesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından, Hüseyin Ulukan'ın tek liste ile aday olduğu Genel Kurul'da seçimlere gidildi. Büyük Sürmeli Oteli'nde gerçekleştirilen Genel Kurula, Türk-İş 4'üncü Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek, şube başkanları ve delegeler katıldı.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI