İşçi ve memura vergi indirimi

İşçi ve memura vergi indirimi
Yeni Gİelir Vergisi Kanunu ile işçi ve memurların vergi yükleri düşecek.Abone ol

Emeklilerden sonra çalışanların vergi iadesi de kalkacak. Vergi Konseyi, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü temsilcilerinin yürüttüğü Gelir Vergisi Kanunu"nun yeniden yazımı çalışmalarında, ücretlilerin vergi rejiminde değişikliğe gidilmesi görüşü benimsendi.


Bu yöndeki öneri, Vergi Konseyi"nden geldi. Batılı ülkelerde, ücret karşılığı çalışanların, farklı vergilemeye tabi tutulduğunu belirten Kon meme kucultme sey, Türkiye"de ise yıl içinde uygulamaya konulan yeni gelir vergisi tarifesi ile çalışanlara yönelik 5 puanlık indirimin de son bulduğuna dikkati çekti.

Çalışmalarda, vergi iadesi uygulamasının OECD tarafından sabit birindirim olarak kabul edilmediği, bu durumun da Türkiye"de çalışanlar üzerindeki vergi yükünün, olduğundan çok daha yüksek görülmesine yol açtığı ifade edildi.

Bir yetkiliden alınan bilgiye göre, “OECD"ye göre, Türkiye"de asgari ücret üzerindeki vergi yükü yüzde 15 dolaylarında bulunuyor. Oysa vergi iadesi ile bu oran yüzde 7"lere düşüyor. Fakat OECD, vergi iadesini sabit bir indirim görmediği için, bu durum, yük hesaplamalarında dikkate alınmıyor.”

Gelir vergisi çalışmalarında taraflar, hem çalışanlar üzerindeki vergi yükünün azaltılması hem de işçi ve memurlar için özel indirimin hayata geçirilmesi konusunda prensip kararı aldı.

VERGİ YÜKÜ ÇOK YÜKSEK
Bu arada, çalışmalarda masaya konulan OECD"nin gelir vergisi ve sigorta primlerinin emek maliyeti oranıyla ilgili verileri de, Türkiye"de işçi ve memurların vergi yükünün çok yüksek rakamlara ulaştığını ortaya koydu.

Verilere göre Türkiye, ortalama ücret üzerindeki gelir vergisi yükü sıralamasında, yüzde 15,4"lük oran ile 30 OECD ülkesi arasında çocuksuz ve bekar çalışanlar bakımından 14"üncü, 2 çocuklu çalışanlar bakımından ise 7"inci sırada yeralıyor.

Ücretlere en yüksek oranda gelir vergisi uygulayan ülke ise Danimarka olarak belirleniyor. Bu ülkede çocuksuz-bekar bir ücretlinin ortalama maaşının yüzde 30,6"sı vergiye gidiyor.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI