Şişecamda anlaşma sağlandı

Şişecamda anlaşma sağlandı
Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında anlaşma sağlandı.Abone ol

Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında Şişecam'da çalışan yaklaşık 5 bin işçi adına yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

Kristal-İş Sendikasından yapılan açıklamaya göre, dün bağıtlanan 20. dönem toplu iş sözleşmesi ile işçilerin saat ücretlerine bu yıl için ortalama yüzde 10.5 oranında zam yapıldı. Toplu iş sözleşmesiyle 600'e yakın düşük ücretli işçin ücreti or gastriki bypass ameliyatı talama yüzde 12 iyileştirildi. Bu iyileştirmeden sonra bu işçilerin ücretlerine de yine ortalama 10.5 zam verildi. Ayrıca geçmişte yaşanan kayıpları telafi için bin 600'e yakın işçinin saat ücretlerine 18 YKr zam yapıldı. Sözleşme ile sosyal haklar da yüzde 12 ile yüzde 24 arasında artırıldı. 18. dönem toplu iş sözleşmesinin imzalandığı tarihte, ikinci grup işyerlerinde çalışan işçiler, Paşabahçe Beykoz Fabrikasından yeni toplu iş sözleşmesinin kapsadığı işyerlerine naklolan işçiler ve Paşabahçe Kırklareli Fabrikasındaki 41 işçinin 1 Ocak 2006'daki saat ücretlerine 8 YKr, 1 Ocak 2007'deki saat ücretlerine 10 YKr iyileştirme yapılacak.

Geçmiş dönem toplu iş sözleşmesinde yer alan idari maddeler ve hakların tümüyle korunduğu toplu iş sözleşmesi çerçevesinde, ücretler ve sosyal haklar gelecek yıl enflasyon oranında artırılacak. Toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla, Kristal-İş Sendikası'nın aldığı grev uygulama kararı da kaldırılmış oldu. Toplu iş sözleşmesinin kapsadığı işyerleri şunlar:

''Trakya Cam Sanayi A.Ş (işletme), Trakya Fabrikası, Trakya Mersin Fabrikası, Trakya Oto Cam Fabrikası, Cam İşleme ve Kaplamalı Camlar Fabrikası, Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (işletme), Paşabahçe Fabrikası, Mersin Fabrikası, Kırklareli Fabrikası, Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (işletme), Mersin Fabrikası, Topkapı Fabrikası, Çayırova Şişe Fabrikası ile Cam Elyaf Sanayi A.Ş, Cam Elyaf Fabrikası, Cam İş Madencilik A.Ş. ve İnce Öğütme Tesisi.'' Toplu iş sözleşmesi, 1 Ocak 2006-31 Aralık 2007 arasında geçerli olacak.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI