Yargıda maaşlar artıyor

Yargıda maaşlar artıyor
Hakim ve savcıların maaşlarını arttıran tasarı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.Abone ol

Tasarıyla hakim ve savcıların maaşlarında yüzde 25 ile yüzde 45 arasında değişen oranlarda artış öngörülüyor.

Tasarıyla, 1.sınıf hakimlerin ücretleri yargıtay ve danıştay üyelerinin ücretleri ile eşitlendi.

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Cumhuriy çiçek siparişi et Başsavcısı ve Danıştay Başkanı"nın maaşı da anayasa mahkemesi başkanın maaş düzeyine yükseltildi.tasarıyla ayrıca adalet müfettişlerine brüt aylığın yüzde 5"i tutarında, hakim ve savcı adaylarına ise kıstas aylığın yüzde 25"i oranında ek ödeme yapılması hükme bağlandı.

Tasarı önümüzdeki hafta Genel Kurul"da görüşülecek. Bu arada tasarının alt komisyon çalışmaları sırasında AK Parti ve CHP milletvekillerinin oy birliğiyle kabul edilen ve kamudaki bazı denetim elemanlarının maaşlarında da iyileştirme yapılmasına yönelik düzenleme son anda tasarıdan çıkartıldı.

AK Parti milletvekillerinin önergesiyle yapılan çıkartma işlemi öncesinde Maliye Bakanı Unakıtan"ın başbakanla telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi.

CHP milletvekilleri durumu protesto ederken AK Parti Denizli Milletvekili Osman Nuri Filiz CHP"lilerle aynı yönde oy verdi.

Alt komisyonun diğer ak partili üyelerinin ise oylama sırasında salondan ayrıldıkları görüldü.

CHP milletvekillerinin hakim ve savcılara zam öngören düzenlemeden meslekten emekli olmuşların da yararlanmasına yönelik önergesi de reddedildi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI