KESKten grev tehdidi

KESKten grev tehdidi
KESK ekonomik kayıplarının telafi edilmemesi halinde greve gideceklerini açıkladı.Abone ol

KESK üyeleri, toplusözleşme taleplerinin karşılanmaması, ekonomik ve sosyal kayıpların telafi edilmemesi halinde Kasım ve Aralık aylarında iş bırakma eylemi yapacak.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, geçen yıl toplu görüşmelerde taahhüt ettiği pek çok konuda üzerine düşeni yapmadığını
söyledi.

Bu yıl için yüzde 5 enflasyon öngörüsüyle yapılan 6'şar aylık yüzde 2.5 ora dünyayı değiştiren ayten nındaki zamların ekonomik kriz ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle eridiğini ifade eden Tombul, hükümetin enflasyon öngörüsünün tutmadığını, kamu çalışanlarının maaşlarında şimdiden yüzde 10'luk kayıp yaşandığını söyledi. Tombul, ekonomik ve sosyal taleplerinin karşılanması ve insanca yaşanacak bir ücret için toplu görüşme değil, toplusözleşme yapmak istediklerini vurguladı.

Başta eğitim ve sağlık alanlarında olmak üzere sosyal devlet olgusundan vazgeçilerek ''kamu kaynaklarının yağmaya açıldığını'' ileri süren Tombul, hükümetin kadrolaşma isteğinin de gerilim yarattığını öne sürdü.

Tombul, hükümetin ''Demokratikleşme Programı''nın özellikle son  bir yılda hayal kırıklığı yarattığını savunarak, ''Sıradan demokratik tepkilerimiz ve eylemlerimiz bile güvenlik güçleri tarafından engellenmekte, baskı ve şiddet uygulanmaktadır'' dedi.

İsmail Hakkı Tombul, 17-18 Haziran tarihinde toplanan KESK Danışma  Meclisi'nin bu olumsuzlukları dikkate alarak bir dizi eylem ve etkinlik yapma kararı aldığını bildirdi.

Karara göre, 14 Temmuz'da bütün illerde ''Ücret Adaletsizliğine son. Ücretlerimizdeki kayıplar giderilsin. Ek zam istiyoruz'' talebiyle kitlesel eylem ve etkinlikler yapılacak.

Ağustos ayında toplusözleşme talebiyle ilgili basın açıklamaları oturma eylemleri, yürüyüşler ve mitingler düzenlenecek. Toplusözleşme talebinin karşılanmaması, ekonomik ve sosyal kayıpların telafi edilmemesi halinde Kasım-Aralık aylarında iş bırakma eylemi yapılacak Ayrıca, ''Sürgün ve kadrolaşma'' iddialarına yönelik çeşitli eylem ve etkinlikler düzenlenecek, Eylül-Kasım ayları arasında işyerlerinden başlatılacak örgütlenme çalışmaları yürütülecek.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI