Dumanı bile öldürücü

Dumanı bile öldürücü
ABD yönetimi, ''pasif içiciliğin'' de öldürücü olduğunu duyurdu.Abone ol

ABD yönetimi, sigara içilen ortamlarda bulunmak ve sigara dumanına maruz kalmak anlamında kullanılan ''pasif içiciliğin'' de öldürücü olduğunu duyurdu. Washington yönetiminin tıbbi konulardan sorumlu en üst düzey yetkilisi olan Richard Carmona, gazeteci ekrem lere açıklamasında, ''bilimsel kanıtlar artık tartışma götürmüyor.

Pasif içicilik, sadece rahatsız edici bir durum değil, bu, çocuklarda ve sigara içmeyen yetişkinlerde zamanından önce ölümle sonuçlanan hastalıklara yol açabilen ciddi bir sağlık tehdidi'' dedi. Carmona'nın bürosunun konuya ilişkin hazırladığı raporda, ABD'de sigara içmeyenlerin yüzde 60'ının, sigara dumanına maruz kaldığına işaret edildi.

ABD'de Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezinin geçen yıl hazırladığı bir raporda da ülkede sigara içmeyenler arasında ''pasif içicilik nedeniyle'' her yıl 46 bin kişinin kalp hastalıklarından, 3 bin kişinin de akciğer kanserinden öldüğü duyurulmuştu. Bu açıklamaların, ABD'de sigaraya karşı daha etkili önlemlerin alınması yönündeki çabaları güçlendirmesi bekleniyor. Düzenlediği sigara karşı kampanyayla bilinen Demokrat Partili Senatör Edward Kennedy, Kongreyi, sigarayı resmen ''ABD'deki en tehlikeli tüketim maddesi'' olarak nitelendirmeye çağırdı.Kategori : SAĞLIK