Kadına sigarayı çocuk bıraktırır

Kadına sigarayı çocuk bıraktırır
Uzmanlar, kadın tiryakilerin sigarayı bırakmaları için çocukların devreye girmesi gerektiğini söylüyorAbone ol

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan son araştırmaların Türkiye'de kadınlarda sigara içiminin hızla yayınlaştığını gösterdiğini ifade etti. Tuncer, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre, 15 yaş üstü kadınlarda sigara içme oranının yüzde 24 olduğunu, Hacettepe Üniversitesi'nin araştırmasına göre ise metropol kentlerde kadınların erkeklerden daha fazla sigara içtiğinin belirlendiğini vurguladı.

Son 14 yılda erkeklerde sigara kullanımında azalma, ka vajinismus tedavisinde hipnoz dınlarda ise bir artış olduğunu ifade eden Tuncer, ''Kadınlar, gerek ekonomik özgürlük, gerekse erkek otoritesine başkaldırış gibi gerekçelerle sigaraya sarılıyor'' dedi. Tuncer, light sigara üretiminin ise kadınların sigara tüketimini hızlandıran başka bir neden olduğunu söyledi.

Türk Kanser Derneği olarak 1999 yılından beri Adana'da hizmet verdikleri Sigarayı Bıraktırma Merkezine gelenlerin yüzde 70'ini kadınların oluşturduğunu ifade eden Tuncer, şunları kaydetti: ''İlginç olan bir başka konu ise eğitim düzeyinin de sigara içimine engel olamaması. Doktor, öğretmen ya da mühendis kadın da sigara içiyor. Ancak, bu üzücü tablonun yanında sevindirici olan bir şey var ki o da sigarayı bırakmadaki çocuk faktörü. Merkezimize gelen kadınların öykülerinden elde ettiğimiz bilgilere göre, kadınların bu alışkanlıklarından kopmasında çocukları büyük rol oynuyor.

Sigaranın öldürücü olduğunu bilen günümüz çocukları, bu yüzden en çok sevdikleri varlıkları olan annelerinin sigarayla kendisini zehirlemesine seyirci kalamıyor. Anne ise kendisine yalvaran çocuğunu kıramıyor. Kadınlar, sigarayı bırakmada her şeye direniyor ancak, çocuklarına dayanamıyor. Sigarayı bırakmak isteyen kadınların yüzde 90'ı çocukları sayesinde başarı sağlıyor.''

Tuncer, kadınları sigara alışanlığından uzaklaştırmada ''çocuk'' kozunu kullandıklarını, bu nedenle broşür ve afişlerde çocuk ve anneyi konu ettiklerini belirterek, şöyle devam etti: ''Bizim bu çabalarımızın yanı sıra devletten de beklentilerimiz var. Devlet, her yıl sigara ve içki tüketiminden elde ettiği vergi gelirinin bir bölümünü karşıt propagandalar için kullanmalı. Bizim dernek olarak başta televizyonlar olmak üzere çeşitli yerlerde yapılacak karşıt propagandalara finans ayıracak gücümüz yok. Devletin bu konuda destek sağlaması, sağlıklı nesiller yetişmesi açısından büyük önem taşıyor. Devlet, kampanyalarla bu alışkanlıklardan uzaklaşmayı azalttığı takdirde, bunun için harcadığı paranın belki de daha fazlasını sağlık giderlerinin düşmesiyle telafi edebilecek. Çünkü, sigaradan kaynaklanan başta akciğer kanseri olmak üzere çok sayıda hastalık için devletin bütçesinden her yıl milyonlarca YTL ödeniyor.''Kategori : SAĞLIK