Karınca adımlarını sayıyor

Karınca adımlarını sayıyor
Yapılan bir araştırmaya göre çöl karıncalarının yuvalarını bulmak için adımlarını saydıkları anlaşıldı.Abone ol

Çöl karıncalarının yürüdükleri mesafeyi tam olarak ölçebilmek için bir dahili ''adımölçer'' kullandıkları belirlendi.

İsviçreli ve Alman bilim adamlarından oluşan bir ekibin araştırmasına göre, yemek bulmak için mi range uzun mesafeler kat eden ve yollarını bulmak için gökyüzündeki ışıkları kullandığı bilinen çöl karıncalarının, kendi içlerinde de adımölçer gibi çalışan mekanizma sayesinde yemeklerini bulduktan sonra kolaylıkla yuvalarına dönebiliyorlar.

Almanya Ulm ve İsviçre'nin Zürih üniversitelerinden araştırmacılar, bilimsel adı ''Cataglyphis fortis'' olan Sahra karıncalarının kaybolmadan yuvalarının yolunu nasıl bulduklarını öğrenmek için önce bir tünelden geçerek yemeklerine ulaşmalarını sağladılar. Ardından bazı karıncaların bacaklarını uzattılar, bazılarının da kısmen bacaklarını keserek kısalttılar. Aynı noktadan evlerine dönmeleri için bırakılan karıncalardan uzun bacaklı olanlar yuvalarının ötesine giderken, kısa bacaklılar yuvalarına erişemediler.

Araştırmaları sonucunda, kum üzerinde büyük mesafeler kaydeden çöl karıncalarının adımlarını hassas bir şekilde saydıklarının ortaya çıktığını belirten bilim insanları, araştırmalarının sonucunu Science dergisinde de yayımladılar.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ