Dünyanın en büyük yatı

Dünyanın en büyük yatı
Türkiye'de inşa edilen dünyanın en büyük özel yelkenli yatı ''The Maltese Falcon'' törenle teslim edildiAbone ol

İtalyan Perini Navi Group bünyesinde faaliyet gösteren Yıldız Gemi ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş tarafından Türkiye'de inşa edilen dünyanın en büyük özel yelkenli yatı ''The Maltese Falcon'', törenle Amerikalı işadamı Tom Perkins'e teslim edildi.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen törende konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk gemi yapım sanayinin bir atılımı gerçekleştirdiğini ortaya koyan bu güzel eserin gerçekleştirilmesine katkı veren Türk-İtalyan ortaklığını, yönetici, tasarımcı, mühendis ve işçileri kutladı.

''Böyle bir törende senin ne işin var?'' diye düşünülebileceğini dile getiren Baykal, şunları kaydetti: ''Bu törende bulunması normal sayılan insanlar herhalde yat sahipleri, yat kullanmaya meraklı insanlar ya da gemi inşa sanayinde iddiası, yatırımı olan insanlar diye düşünülebilir. Ben, bu kategorilerin hiçbirine girmiyorum, ama Türkiye'de gemi inşa sanayinin böylesine olağandışı bir uluslararası başarıyı Охладитель для сока gerçekleştirmekte olduğunu öğrenince, ben de törene katılmak istedim. Türkiye çok büyük dinamizme sahip. Her alanda büyük atılımları gerçekleştireceğini biliyorum. Bu konuda inancım hiçbir zaman eksik olmamıştır. Gemi inşa sanayisi açısından bir dönüm noktasındayız. Gerçekten bu teknenin direk sisteminin kendi alanında bir ilki simgelediğini ve bundan sonra bu alanda iddialı bütün gemi yapım sanayinin tasarımlarında bu modelin kullanılacağını öğrendim. Bununla iftihar ediyorum.''

-GENEL MÜDÜR GÖKBAYRAK-

Yıldız Gemi ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Baki Gökbayrak da şirketlerinin 1987'de kurulan ilk yabancı sermayeli denizcilik şirketlerinden biri olduğunu söyledi. Ana firmaları olan Perini Navi'nin, dünya yelkenli yat sanayinde 40 metre üzerinde mega yelkenli tekne yapımında dünya piyasasının yüzde 60'ını elinde bulundurduğunu dile getiren Gökbayrak, bu şirketin Türkiye'deki kolu olduklarını ve kuruldukları günden bugüne kadar 40 metreyi aşan 40 tane yelkenli yat yaptıklarını bildirdi.

Gökbayrak, 87 metre uzunluğunda, 3 direkli yelkenli yatın Tuzla'da bitirdikleri ilk ve tek anahtar teslim tekne unvanını kazandığını dile getirerek, ''Bu tekne dünya çapında, 2006 itibariyle söylüyorum, kişisel sahipli en büyük, en uzun yelkenli yat olma özelliğini taşıyor. Yelken direkleriyle dünyada bir ilk'' diye konuştu. Yatın tasarımında Hollandalı, İngiliz ve İtalyan dizaynırların rol aldığını, kendilerinin ise bu tasarımlara katkıda bulunduğunu belirten Gökbayrak, ''Türkiye'ye katma değeri çok yüksek olan bu yat, Türk işçisi ve mühendisinin eseridir. Bu, Türkiye'ye gemi inşası alanında çağ atlatmaktır'' şeklinde konuştu. Gökbayrak, gazetecilerin sorusu üzerine, yatın fiyatını prensip olarak açıklamayacağını, ancak 60 milyon doların üzerinde olduğunu bildirdi.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan da yatın yapımından dolayı Türk mühendis ve mimarlarını kutlayarak, ''Bu yat, Türkiye'nin sanayi ürünü olarak en büyük kalemlerinden biri'' dedi. Törene, İtalyan Perini Navi Group CEO'su Giancarlo Ragnetti ve çok sayıda armatör katıldı. Törenin ardından Baykal, yatın sahibi Amerikalı işadamı Tom Perkins, Gökbayrak ve Ragnetti, küçük bir tekneyle, İstanbul Boğazı'nda demirli olan yata geçti. Perkins'a teslim edilen The Maltese Falcon, daha sonra Malta Adası'na doğru yola çıktı.

-TEKNOLOJİ HARİKASI-

Boyutları, üstün teknolojisi ve tasarımıyla gerçek bir ''deniz devi'' olan The Maltese Falcon, Yıldız Gemi ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş'nin Tuzla'daki tesislerinde 3.5 yılda tamamlandı. Yat, 87 metre uzunluğu, yaklaşık 2 bin 400 metrekare yelken alanı ve bugüne kadar benzeri görülmemiş özel yelken sistemiyle dünyanın en büyük ve en modern yatı olarak yaklaşık 200 kişilik bir ekip tarafından tamamlandı. Gökbayrak'ın verdiği bilgiye göre, yatın 3 direğinde birbirinden bağımsız 15 parçadan oluşan yelkenler bulunuyor. Bu yelkenler, yatı kullanan kişi tarafından tek elden kontrol edilebiliyor. Kendi ekseni etrafında dönen karbon direkler sayesinde yelkenlerin rüzgara göre uygun açıyı bulmasıyla tekne yoluna devam edebiliyor. Teknenin tasarımı ise Gerard Dijsktra ve Ken Freivokh tarafından yapıldı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ