Altı milyon cep sustu

Altı milyon cep sustu
6 milyon vatandaşın 5 YTL vererek kayıt altına aldırdığı cep telefonları susmaya başladı. Neden mi?Abone ol

Bu da teknolojik yolsuzluk. Henüz kimler ve kaç kişi oldukları belirlenemeyen bir çete, 6 milyon cep telefonunun yasal olarak çalışmasını sağlayan "imei numarası"nı klonladı. Bu ceplerin bir kısmı sustu, bir kısmı da temmuzda susacak. Vatandaş ve bayiler isyanda

Dolandırıcılar yine "cep"e göz dikti. 6 milyon vatandaşın 5 milyon YTL vererek kayıt altında aldırdığı telefonlar bir bir susmaya başladı. Kimse ne olduğunu anlamadı. Olay sonradan aydınlandı. Kaç kişi ve kim oldukları belirlenemeyen b השתלת שיער בטורקיה ir çete, 6 milyon cep telefonunun yasal olarak çalışmasını sağlayan imei numarasını kopyaladı. Aynı numara birden fazla cep telefonunda kullanılınca Telekomünikasyon Üst Kurulu da bu telefonları kullanıma kapattı. Telekomünikasyon Kurumu yetkililerinin, star"a yaptığı açıklama, olayın vehametini de gözler önüne serdi.

SİNYAL HER YERDE

Yetkililer bir imei numarasının yüzbin kere bile koplayalandığını tespit ettiklerini belirterek, "Vatandaş mağazadan telefon alıyor. Faturası da var. Her şey yasal. Ancak ülkemizde çalışmasını sağlayan imei numaraları kopyalanmış. Bu nedenle aynı telefondan farklı yerlerde sinyaller geliyor. Bu telefonları kapatıyoruz. Çünkü aralarında yasal olmayan ve yurtdışından naylon fatura ile getirilmiş telefonlar da var" dediler. Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun ise Telekomünikasyon Kurumu ile ortak çalışma yürüttüklerini belirtti. Dursun, "Kurum datalarında bu telefonların çoğunun ithalat işlemi yapılmamış gözüküyor. Ayrıca ithalatçılarin imei numaralarını bildirirken yaptıkları hatalar ile kurum bünyesinde sistemin çalıştırılması sırasında ortaya çıkan hatalar hem vatandaşı hem de kullanıcıyı mağdur etti. Telefonu kapanan bayiye koşuyor Son 10 günde yaralanmaya varan vakalar yaşadık" dedi. Bu arada imei numaralarının bir çete tarafından kopyalanmış olduğu belirtiliyor. İsyanda olan vatandaşlar bayilere akın etmeyi sürdürüyor.

HERKES ŞAŞKIN!

Vatandaşın isyanından korkan cep telefonu bayileri dükkanlarını açamaz hale geldi. 10 gündür iş yapamayan bazı bayiler, kepenk kapatma noktasına gelirken, "Bizi vatandaşla karşı karşıya bırakıyorlar. Dükkanımızı açamıyoruz" diyorlar. Vatandaşlar ise faturalı diye aldıkları cep telefonlarının çalışmamasına tepkililer.

Haber:SULTAN UÇAR


Kaynak: StargazeteKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ