Discoveryde geri sayım

Discoveryde geri sayım
Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme ikmali yapacak olan Discovery bu gece fırlatılıyor.Abone ol

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzeme ikmali yapacak olan uzay mekiği Discovery bu gece fırlatılıyor. ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden yerel saatle 15.49'da (TSİ 22.49) fırlatılması öngörülen diş implantları mekik için son hazırlıklar tamamlanıyor.

Son olarak 2003 yılında fırlatılan bir mekiğin düşmesine neden olan yakıt tankı, fırlatmadan önce yeniden test edilecek. NASA yöneticisi Michael Griffin, düzenlediği basın toplantısında, uzay mekiğinin fırlatılacağı bölgedeki hava koşullarını yakından izlediklerini belirterek, mekiğin uçmaya hazır olduğunu söyledi. Bu arada, NASA meteoroloji yetkilileri, hava durumu nedeniyle bir erteleme olabileceği görüşündeler. Discovery'nin bu gece fırlatılmasında bir erteleme olması halinde yarın yeniden denenmesi bekleniyor.

Discovery ile UUİ'ye gidecek mürettebat içinde yer alan bir İngiliz ve bir Amerikalı astronotun uzay yürüyüşü yapması planlanıyor. Planlarda 3. bir uzay yürüyüşü daha yer alıyor, ancak bunun mekiğin yakıtına bağlı olduğu belirtiliyor. 7 astronotun hayatına mal olan 2003'teki Columbia faciasından sonra, NASA uzay mekiklerinin güvenliği ve geliştirilmesi amacıyla 1,3 milyar dolar harcadı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ