Güneşle soğutma sistemi

Güneşle soğutma sistemi
Güneş çarpması sonucu hastanelik olan Dr. Lokurlu, güneş enerjisiyle çalışan soğutma ünitesi geliştirdi.Abone ol

Sistem evlerde yüzde 75'e varan oranda tasarruf sağlıyor
Alanya'da 10 yıl önce tatil yaparken güneş çarpması sonucu hastanelik olan bilim adamı Dr. Ahmet Lokurlu'nun geliştirdiği, güneş sistemiyle çalışan soğutma sistemi projesi dünya çapında ün kazandı. Çeşitli ülkelerden yaratıcılık ve çevre ödülleri alan Dr. Lokurlu, halen çalışmalarını Almanya Julich Araştırma Merkezi'nde bulunan Enerji Sistemleri boyun estetigi fiyatlari nde Proses ve Materyal Enstitüsü'nde sürdürüyor.

1988 yılında Almanya'ya giden Lokurlu, Essen Üniversitesi'nde görev yaparken tatil için geldiği Alanya'da ortaya çıkan sistemin doğuş hikayesini şöyle anlattı: "1993'te Alanya'ya tatile geldim. Güneşte biraz fazla kalınca güneş çarpması sonucu hastanelik oldum. Kendime geldiğimde hastane odasında güneşin bu ısısından soğutma elde edilip edilemeyeceği üzerinde düşünmeye başladım. Almanya'ya döndüğümde hobi olarak konuyu araştırmaya başladım. Araştırma sonuçları gelişti ve laboratuvar ortamında gerçeklik kazandı. Fikir güneş çarpmasıyla doğdu diyebilirim." Bu sistemde güneş ışınlarını doğrudan alan panellerde 180 dereceye kadar ısıtılan suyla elde edilen buhar, iki kademeli bir makinede soğuğa dönüştürülüyor. Böylece istenen mekanın soğutulması sağlanıyor. Güney sahillerinde benzer güneş panelleri ısıtma amacıyla kullanılıyor. Bu panellerde ısı 70-80 dereceye ancak çıkabilirken, Lokurlu'nun sisteminde ısı 200-250 dereceye kadar çıkabiliyor.

EN YARATICI BİLİM ADAMI SEÇİLDİ
Soğutma dışında tekstil ve gıda sanayiinde de kullanılan sistemden elektrik enerjisi üretilmesi için çalışmalarının devam ettiğini belirten Dr. Ahmet Lokurlu geçtiğimiz ocak ayında "Almanya'nın En Yaratıcı Kişisi" seçildi. "Innovation Prize" ödülü Almanya'da yaşayan ve ülkeye katkıda bulunan en yaratıcı kişilere veriliyor. Lokurlu, geçen yıl "Çevrecilik Oscarı" olarak tanımlanan Dünya Enerji Ödülü'ne layık görülmüş, ödülü Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Kofi Annan'ın elinden almıştı.
Haber:Necla GÖRGEÇKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ