Artık Çömez değil!

Artık Çömez değil!
Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürüydü bir zamanlar. Çömezdi yani ani.. Şimdilerde tam bir usta oldu.Abone ol

Maliye Bakanı Unakıtan'ın başlattığı mal varlığı tartışmasına AKP'li iki milletvekilinden anlamlı bir katkı. Unakıtan'ın CHP Lideri'ne yönelik servet suçlamasının ardından Baykal da Erdoğan'a yüklenmişti. Başbakan ise, önce mal varlığını açıklayacağını daha sonra konuşmasının yanlış yorumlandığını söyledi.

Erdoğan dün mal varlığını açıklamak yerine CHP'ye yüklenerek yeni bir polemik başlattı. Bugün ise AKP Balıkesir Milletvekili Çömez ile Hatay Milletvekili Geçen bu polemiklere aldırmayarak malvarlıklarını açıkladı ve önemli bir mesaj verdi.

Parlamento'da ortak basın toplantısı düzenleyen AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve Hatay Milletvekili Fuat Geçen, malvarlığı tartışmalarına ilişkin görüşlerini dile getirdi. İki milletvekili adına ortak açıklamayı okuyan Çömez, Türk siyasal yaşamında partilerin, düşünce ve proje üretmek yerine, iş takibi ve şahsi çıkar aygıtı haline dönüşmesinin, geçmişte millete çok ağır bedeller ö yağ parçalama dettiğini belirtti.

Bu bedelleri bir daha ödemek istemeyen Türkiye'nin, yepyeni bir siyasal anlayışı iktidara taşıdığını ve ona, “kendi iktidarı olma misyonu” yüklediğini kaydeden Çömez, “Siyaseti doğal zenginlik aracı olarak görenleri, Yüce Türk milleti, 3 Kasım'da sandığa gömmüş ve bir daha asla çıkmamak üzere cezalandırmıştır. Siyasete girenin nemalanacağı anlayışlar artık terk edilmiştir” dedi.

Çömez, bir siyasetçinin hayatının her döneminin berrak; söyledikleri ve yaptıklarının her zaman açık, anlaşılır, izah edilebilir, denetlenebilir ve ulaşılabilir olması; kendi ve yakın çevresinin devlet işlerinden, nüfuz ticaretinden daima uzak durması gerektiğini söyledi.

Son günlerde kamuoyunda, siyasetçilerin mal beyanı hakkında önemli tartışmalar yaşandığına işaret eden Çömez, yöneten ve denetleyen demokrasinin tüm kurum ve kurallarının işlediği modern toplumlarda böylesi tartışmaların yaşanmayacağına inandıklarını kaydetti.

“Türkiye'nin gerçek gündemi bu tartışmalar olmamalıdır” diyen Çömez, ülkenin gündeminde tartışılacak çok daha önemli konular olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Türkiye'nin sanal gündemlerle, anlamsız polemiklerle meşgul edilmesini doğru bulmuyoruz. Malvarlığı polemikleriyle, meydan okumalarla Türkiye kazanmaz, kaybeder. Siyasete girerken ilkeli olma sözü veren bizler, artan bu kamusal talep karşısında Türk demokrasisine yakışanı yapıyor ve bugün, yüce Türk milletinin huzurunda mal beyanında bulunuyoruz. Beyan kavramı, bizim için kasalara kilitlenin gerçeğin, halkın yüce takdirine arz edilmesi manasını taşır. Siyaset adamlarının zenginliği, Türk toplumunu rahatsız etmez. Önemli olan bu zenginliğin vergilendirilmiş, helal ve ahlaki ölçülerde temin edilmiş olmasıdır.”

“HERKESTEN BEKLENDİ”

Bir gazetecinin, “Niye böyle bir açıklama yapma gereği duyuyorsunuz. Liderinizin dünkü açıklaması sizi tatmin etmedi mi?” sorusuna yanıt veren Geçen, kamuoyu talebinin sadece lider ve kurumsal ölçekli olarak yoğunlaşmadığını, siyasette faktör olarak bulunan herkesten mal beyanıyla ilgili yaklaşım beklendiğini söyledi. Geçen, konuyu sadece kurumsal ya da lider ölçeğinde algılamadıklarına işaret ederek, “Bu duyarlılığı etik olarak şahsi duyma noktasında bu açıklama gereğini duyduk” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNİN MALVARLIKLARI

Çömez'in mal beyanında, babasından kendisine intikal eden İstanbul Fatih'te bir dairenin yarı hissesi, Balıkesir Gönen ilçesi Paşaçiftlik Köyü'nde 24 dönüm tarla, 2.6 dönüm tarla ile 2 bin metrekare kapalı alana sahip yumurta üretim çiftliği içeren 8 dönüm tarlanın yarı hisseleri, ayrıca eşi ve kendisinin 15 yıllık hekimlik kazancından elde edilen eşine ait İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kağıthane Terasevler toplu konutlarında bir daire ve İkitelli toplu konutlarında bir konut ile 2003 model Freelander marka araç, banka hesabında 50 bin dolar nakit yer aldı.

Geçen ise Hatay Antakya merkez Esentepe Mahallesi'nde 140 metrekare apartman dairesi, Antakya merkeze bağlı Gülderen Köyü'nde 1.6 dönüm tarla vasfında bahçe ve içinde 2 oda yığma bahçıvan evi, 2001 model Opel marka binek oto, 10 bin YTL nakit ile 15 bin 500 Avro nakit malını beyan etti.Kategori : POLİTİKA