Angelina Jolie, utanç duyuyor...

Angelina Jolie, utanç duyuyor...
Angelina Jolie, (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni onaylamayan Washington'dan utanç duyuyor!Abone ol

ABD'li ünlü yıldız Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni resmen onaylamamakta ısrar eden Washington yönetiminden utanç duyduğunu söyledi.

BM iyi niyet elçisi olarak, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda bi yağ parçalama r konuşma yapan Jolie, “Washington'un 1989 BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni onaylamamış olmasını, yüz kızartıcı, utanç verici buluyorum.” dedi. Contactmusic sitesinin haberine göre, Davos'ta bir konuşma yapan Jolie, sözleşmeyi imzalamış olan, ancak kongrede onaylamayan Washington yönetimini sert bir dille eleştirdi. Jolie, “Amerikalı olmanın korkunç, utanç verici birşey olduğunu düşünüyorum. Kongre BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni bir an önce imzalayarak Amerikalıları bu utançtan kurtarmalı. Çocuklar, çocuk hakları gerçekten önemsiyorsa, böyle bir sözleşmenin onaylanmamasına nasıl cesaret edilir, anlayamıyorum.” diye konuştu.

ABD VE SOMALİ ONAYLAMADI

2001'den beri BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) iyiniyet elçisi olarak görev yapmakta olan ünlü film yıldızı Jolie, konuşmasında ziyaret ettiği mülteci kamplarındaki deneyimlerine ilişkin de bilgi verdi. ABD yönetimi, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni, 6 yıl gecikmeyle 1995 yılında imza atmasına karşın, sözleşme ABD Kongresi tarafından henüz onaylanmadı. ABD ve Somali, sözleşmeyi resmen onaylamayan iki ülke olarak, ağır eleştiriler almakta.Kategori : DÜNYA