İran savaşa hazırlanıyor

İran savaşa hazırlanıyor
İran muhtemel bir saldırıya karşılık vermek için 40 bin kişilik özel bir tabur oluşturdu.Abone ol

İran, nükleer tesislerine saldırı yapılması halinde dünya genelinde ABD ve İngiltere hedeflerini vuracak özel bir tabur oluşturdu. İngiltere'de yayınlanan The Sunday Times gazetesinin haberine göre, nükleer tesislerine düzenlenebilecek muhtemel bir saldırıya karşılık vermek için İran 40 bin kişilik özel bir tabur oluşturdu.

Gazete, İranlı resmi yetkililerin, ABD ve İngiltere hedeflerini vuracak intihar eylemcilerinin eğitildiğini açıkladığını okuyucularına duyurdu. Devrim Muhafızları'nın özel bir birimi olan taburun Mart ayındaki askeri törenlerde geçit yaptıklarını yazan gazete, askerlerin üzerlerinde patlayıcı maddeler bulunan paketi taşıdıklarını bildirdi. Gazete, Devrim Muhafızları Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Hasan Abbasi'nin bir konuşmasında, ülkelerine saldırılma שאיבת שומן sı durumunda misillemede bulunmak için Batılı 29 hedefin belirlendiğini söylediğini yazdı. Abbasi bu hedeflerin bazılarının İran-Irak sınırına çok yakın olduğunu bildirdi.

The Sunday Times gazetesi Abbasi'nin, "Eğer onlar nükleer tesislerimize saldırırsa biz, ABD ve İngiltere'nin hassas noktalarını vurmaya hazırız" dediğini okuyucularına duyurdu. İngiliz gazetesi, Abbasi'nin askerlere yaptığı konuşmada hilekar olarak adlandırdığı İngiltere'ye karşı çok dikkatli olunması gerektiğini ve "İngiltere'nin ölümü bizim gündemimizdedir" şeklinde konuştuğunu yazdı.

Gazete son dönemlerde Tahran'da açılan acemi eğitim merkezine katılan gönüllülerden Irak'taki ABD hedeflerine ya da İsrail hedeflerine saldırı konusunda tercihte bulunmalarının istendiğini bildirdi. İran Cumhurbaşkanı geçtiğimiz Salı günü genç İranlı bilim adamlarının başarıyla uranyum zenginleştirdiklerini açıklamış, başta ABD, İsrail ve İngiltere olmak üzere Batılı güçler İran'ı yanlış yola girmekle suçlamışlardı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) 28 Nisan'da İran'ın nükleer programıyla ilgili bir rapor sunması bekleniyor. ABD, nükleer krizin aşılması için diplomasiden yana olduğunu belirtse de seçenekler arasında askeri müdahalenin de olduğunu her fırsatta açıklıyor.

AMERİKALI UZMANLARDAN ABD'YE İRAN UYARISI...
ABD'nin İran'a saldırması durumunda Irak'taki çıkmazdan daha beter bir çıkmaza gireceği bildirildi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin emekli iki uzmanı, İran'a yapılacak bir saldırıda ABD'nin ağır bedeller ödeyeceğini söyledi. ABD Başkanları Bill Clinton ve George W. Bush yönetimlerinde ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin terörle mücadele birimlerinde görev yapan Richard Clarke ve Steven Simon adlı uzmanlar, İran'ın misilleme olarak ilk önce Fars Körfezi'ndeki petrol tesislerine ve tankerlere saldıracağı bunun da 1 varil petrol fiyatını 80 dolara yükselteceği uyarısında bulundular.
The New York Times gazetesinde bugün makaleleri yayınlanan uzmanlar, İran'ın hem ABD'deki hem de dünya genelindeki ABD hedeflerine saldırı düzenleyebileceğini bildirdiler.

Clarke ve Simon, "İran'ın emrinde olan güçler, El Kaide'nin sahip olduklarından çok daha üstün. Lübnan'daki Hizbullah küresel erişime sahip ve geçmişte İran'ın bir aracı olarak hizmet verdi" şeklinde görüş bildirdiler.
Uzmanlar, ayrıca İran'ın şu anda ABD'nin Irak'ta içine düştüğü durumu daha da kötüleştirebilecek bir güce sahip olduğunu açıkladılar. Clarke ve Simon, "Irak'taki Bedir Tugayları ve diğer Şii gruplar ABD ve İngiltere'ye karşı çok daha ölümcül saldırılar düzenleyebilir. İran'ın çok etkili bir misilleme planladığına ve buna hazır olduğuna inanmak için çok sebep var" diyerek ABD'yi uyardı.Kategori : DÜNYA