Asıl hedef İran

Asıl hedef İran
Amerikalı askeri uzman, ABD'nin Irak'tan önce İran'a askeri bir operasyon planladığını ileri sürdü.Abone ol

Amerikalı askeri uzman William Arkin, ABD'nin Mart 2003'te Irak'a müdahalesinden önce İran'a askeri bir operasyon planladığını ileri sürdü.

Amerikan Washington Times gazetesine demeç veren askeri uzman, füze Стамбул дубленки saldırıları, kara çıkarması ve Hürmüz Boğazı'nı kontrol etmek için bir donanmanın konuşlandırılması şeklindeki Amerikan planının adının TIRANNT, olduğunu, bunun da İngilizce ''Theater Iran Near Term''ün (Kısa vadede İran sahnesi) kısaltması olduğunu söyledi.

Planda, İran'ın füze cephaneliğinin ayrıntılı analiz edilmesinin ve kitle imha silahlarının etkisiz hale getirilmesinin de öngörüldüğünü belirten Arkin, Amerikalı ve İngilizlerin Hazar Denizi'nde askeri tatbikata katılarak operasyona hazırlandıklarını ileri sürdü.

Askeri kaynaklara göre de operasyon 2002'de Amerikan Merkez Komutanlığı'nın (Centom) başındaki Orgeneral John Abizaid'e emanet edilmişti. Ancak TIRANNT planının hazırlıkları, Mayıs 2003'te,
istihbarat servisleri İran'da savaş senaryoları için gerekli bütün verileri bir araya getirdiğinde, daha ciddi olarak harekete geçirildi. Arkin, o zamandan beri planın, Irak'ta toplanan istihbaratlardan yararlanılarak güncellendiğini söylüyor.Kategori : DÜNYA