Sağlıklı ömür için öneriler

Sağlıklı ömür için öneriler
Metabolizmaya dikkat çeken uzmanlar, sağlıklı bir uzun ömür için altın önerilerini şöyle sıralıyorlar:Abone ol

Uzmanlar diyet, cilt bakımı, kalp sağlığı ve spora dikkat edenler için uzun bir yaşamın mümkün olabileceğini vurguluyor. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için metabolizmaya çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, sağlıklı bir uzun ömür için altın önerilerini şöyle sıralıyorlar:

"Her gün düzenli olarak sırtınızı ve omzunuzu çalıştıran egzersizler yapmalısınız. Bu şekilde hem kaslarınız ve eklem yerleriniz çalışmış olur, hem de sırtınız dikleşir. Korse tarzı vücudunuzu sıkı tutan giysilerden uza mi range k durun. Bu tür giyecekler soluk alıp vermenizi zorlaştırarak akciğerlerinize basınç uygular ve tansiyonunuzun çıkmasına neden olur.

Uzun süre üzerinizde ceketle oturmayın. Ceket hareket etmenizi zorlaştıracağı gibi vücudunuzun duruşunu da bozar. Kullandığınız sırt çantasının ağır olmamasına özen gösterin. Omuzlarınızda fazla yük olması sırt, bel ve diz ağrılarına yol açar. Her zaman dik oturmaya ve düzenli olarak nefes alıp vermeye dikkat edin. Bu şekilde karın bölgenizdeki kaslar çalışacak ve sıkılaşacaktır.

Oturduğunuz yerde basit eklem ve kas hareketleri yapmaya çalışın. Banyo yaptığınız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Uzun süre sıcak suyla banyo yapmak, cildiniz, kaslarınız ve de kalbiniz için zararlıdır. Yattığınız yerin yanında cep telefonu, çalar saat, televizyon gibi manyetik dalgalar yayan aletlerin olmamasına dikkat edin. Bunlar vücudun bağışıklık sistemini zayıflatabilir, uyku düzeninizi bozar.

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak ve kemiklerinizin daha güçlü olmasını sağlamak adına her gün bir bardak elma suyu için. Sebze ve meyve alırken en koyu olanları alın. Koyu renkli sebze ve meyveler açık renktekilere oranla daha fazla antioksidan madde içerirler. Bir bardak yabanmersini suyu günlük C vitamini ihtiyacınızın tümünü karşılamaya yeter.

Aynı zamanda idrar yollarınızı temizleyerek enfeksiyonları uzak tutar. Bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacınızın iki katını karşılayacaktır. C vitamini kan damarlarını korur, erken doğum riskini azaltır, ceninin omur bozukluğu geçirmesi riskini azaltır. C vitamini ihtiyacınızı acı biberden de karşılayabilirsiniz. Taze yeşil acı biber bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Domates suyu antioksidan özelliğiyle mide kanseri riskini azaltır. Günde yarım adet soğan yemek, hiç soğan yemeyenlere oranla mide kanseri riskini yüzde 50 oranında düşürür."Kategori : SAĞLIK