Tombuldan sert sözler

Tombuldan sert sözler
KESK Genel Başkanı Tombul, ''İsrail askeri olma onursuzluğunu yaşatmayın'' dedi.Abone ol

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, ''İsrail askeri olma onursuzluğunu bu halka yaşatmayın'' dedi.

Tombul, eylemi düzenleyen emek ve meslek örgütleri adına, Kızılay Ziya Gökalp Caddesi'nde bulunan protestoculara seslendi. İsmail Hakkı Tombul, konuşmasını, polisin ses araçlarını alandan çıkarması nedeniyle CHP'ye ait başka bir aracın üzerinden yaptı. Lübnan'a asker gönderilmesine yönelik tezkereye oy kullanacak milletvekillerinin birçoğunun bu metni okumadıklarını savunan Tombul, milletvekillerinin Başbakanın kendilerine verdiği bilgi ve basından okuduklarıyla karar vereceklerini ileri sürdü.

Bunun sorumlusunun, görevini yapmayan hükümet olduğunu iddia eden Tombul, ''Başbakan, insani yardım ve ulusal çıkar kavramlarının arkasına sığınarak, asker göndermeye karşı çıkanlara saldırıyor'' diye konuştu. Tombul, Lübnan'da barış olmadığını, yalnızca çatışmaların durduğunu belirterek, İsrail'in, Lübnan ve Suriye'yi tehdit ביקורות מיני מעקף קיבה ettiğini, Filistin'deki işgalini sürdürdüğünü kaydetti. Bu koşullarda, Lübnan'a ve Filistin'e gönderilmesi gereken şeyin asker değil, gıda, tıbbi malzeme ve doktor olduğunu dile getiren Tombul, bu konuda yapılacak bütün çalışmalarda aktif olarak yer alınması gerektiğini belirtti.

Tombul, Mecliste tezkere görüşmesine katılan milletvekillerine şöyle seslendi: ''Oylanması gereken şey, Lübnan'a asker gönderilmesi değil, İsrail'in saldırganlığının kınanması ve ikili anlaşmaların iptal edilmesidir. Vekili olduğunuz halkın sesini dinleyin. Halk savaş istemiyor. Başkalarının planlarının bir parçası olarak çocuklarını, kocalarını Lübnan bataklığına göndermek istemiyor. Bu sesi duymayanlar, duymayı reddedenler, tarih önünde hesap verecektir. Lider sultasının dayatmalarına, baskılarına boyun eğmeyin, çünkü görevler geçici, insan onuru kalıcıdır. 1 Martta olduğu gibi bu kez de tezkereye 'hayır' deyin.'' Tombul, milletvekillerinin, temsil ettikleri halkı dinlemesi gerektiğini vurgulayarak, ''İsrail askeri olma onursuzluğunu bu halka yaşatmayın'' dedi.

İsmail Hakkı Tombul, Meclisin tezkereyi kabul etmesi halinde, Türkiye'nin, Orta Doğu'nun işgaline ortak olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Tombul'un konuşmasının ardından, ''Tezkereye Hayır'' eylemine son verildi. Alanda bulunanların bir bölümü dağılırken, çeşitli pankartlar arkasında eyleme katılan protestocu gruplar, Ziya Gökalp Caddesi'nden çeşitli sokakları kullanarak, Yüksel Caddesi'ne yürüdüler. Bu gruplar, eyleme Yüksel Caddesi'nde devam ediyorlar.

-EYLEMDEN NOTLAR-

DİSK ve KESK öncülüğündeki dokuz emek ve meslek örgütünün düzenlediği ''Tezkereye Hayır'' eylemine katılanlar, ''Bu Ülke, Bu Halk Satılık Değil'', ''Lübnan'a Gitme Kardeş Kanı Dökme'', ''Başka Tabutlar İstemiyoruz'', ''Savaş Olmasın, Çocuklar Ölmesin'', ''Susma Haykır, Savaşa Hayır'', ''Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek'', ''Tayyip Oğlunu Lübnan'a Gönder'', ''Tezkere Meclisten Geçmeyecek'', ''Ölmeyeceğiz, Öldürmeyeceğiz, Kimsenin Askeri Olmayacağız'' şeklinde sloganlar attılar. Protestocular ayrıca üzerinde ''Bu Katliamı Durdurun'', ''Tayyip Lübnan'a Annan'ı da Al Git'', ''Mehmetçiğin Kanı Satılamaz'', ''Asker Gönderme'', ''İsrail Askeri Olmayacağız'' yazılı döviz ve pankartlar taşıdılar. Eyleme, Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonu, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, 68'liler Derneği, Halkevleri, Altınokta Körler Derneği, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, Manisa Develi köylüleri, ''Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transseksüel Dayanışma Derneği'', ÖDP, EMEP, İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Bağımsız Cumhuriyet Partisi ile bazı dernek ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri katıldı.

Eylem sırasında, katılanlara tezkereyi onaylayıp onaylamadıkları soruldu. Katılımcılar ''hayır'' anlamında ellerini havaya kaldırdılar. Eyleme, Hatice Gürbüzer isimli bir kadın, Nisan ayında Van'da şehit olduğunu söylediği Volkan isimli oğlunun askerde çekilmiş fotoğrafıyla katıldı. ''Barışa Pedal'' yazılı tişörtlerle eyleme katılan bir grup ise yürüyüşte bisikletleriyle yer aldı.Kategori : GÜNCEL