ABDden Barzaniye tepki

ABDden Barzaniye tepki
ABD, Barzani'nin Irak'ın ulusal bayrağının kuzey Irak'ta yasaklaması kararını eleştirdiAbone ol

ABD, Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin Irak'ın ulusal bayrağının kuzey Irak'ta yasaklaması kararını eleştirdi. ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın ulusal sembolleriyle ilgili kararı anayasal süreç içinde Irak halkının vermesi gerektiği belirtildi.

Açı gastriki bypass ameliyatı klamada, ABD'nin Irak'ın birliği ve toprak bütünlüğünü desteklediği de kaydedildi. Amerikan Büyükelçiliğinin bayrak indirilmesiyle ilgili olarak ilk yaptığı açıklamada, Barzani'nin kararının uygun olmayan bir hareket olduğu ve Washington'un hoşuna gitmediği bildirilmişti. Büyükelçilik, gözden geçirilmiş ikinci açıklamada ilk açıklamadaki bazı bölümlerin niçin çıkarıldığı hakkında ise bilgi vermedi.

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, Saddam Hüseyin'in baskıcı rejiminin sembolü olduğu gerekçesiyle kamu binalarına Irak bayrağının asılmasını yasaklamıştı. Şii Arap olan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yeni bayrakla ilgili kararı sadece Irak parlamentosunun verebileceğini bildirmişti. Irak anayasasına göre, Irak'taki 18 eyaletin hangilerinin oluşturulacak özerk federal bölgelere katılacağına parlamento karar verecek.

Iraklı Sünniler, federalizmin Irak'ı parçalayacağını, kuzeyde Kürtlerin güneyde de Şiilerin kendi bölgelerini oluşturarak, Sünnileri Irak'ın zengin petrol yataklarından mahrum edeceğinden endişe ediyor. Irak'ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani de kuzey Irak'ta Barzani'nin aldığı kararı desteklediğini belirterek, şimdiki bayrağın ''Saddam'ın bayrağı'' olduğunu söylemişti.Kategori : DÜNYA