Ben ölmedim, yaşıyorum

Ben ölmedim, yaşıyorum
Bayhan ölmemiş ayakta ve geliyor!Abone ol

Ülke çapında olay yaratan Popstaryarışmasının, olay olan ismiydi Bayhan. Yarışmadan sonra beklenen çıkışı yapamadı ama şimdi 'bomba' gibi geri döndüğünü söylüyor.

Bayhan Gürhan, üç yıl önce yapılan ilk Popstar yarışmasına damgasını vurmuş ve sesiyle olduğu kadar, sahnedeki tarzı ve duruşuyla tüm Türkiye'nin gözlerini üzerine toplamıştı. O dönemden sonra yapılan benzer yarışmalar, Bayhan Gürhan'ın katıldığı ilk Popstar'ın ne ilgisini, ne de reytingini toplayabildi. Uzun bir süredir gazetecilerden kaçan Gürhan, sorularımıza çarpıcı yanıtlar verdi.

- Pop star furyası yeniden alevlendi ama hiçbiri ilkinin izlenme oranlarını ve ilgisini yakalayamadı. Bunun nedeni ne olabilir? - İlk Popstar yarışması, içinde cevheri olan, müziği yaşayan ve kendini bu alanlarda ispat etmek isteyen herkes için bir umut kapısı olmuştu. İtiraf etmek gerekirse böylesine bir fırsatı rüyamızda bile görmemiştik. Geçmişte yarışma adı altındaki çeşitli şö yağ parçalama hret tuzaklarına olan güvenilirsizliğe karşıt Popstar, biz yarışmacıların ve izleyicilerin, yani halkın güvenini kazanmıştı. Jüride kaliteli olduğunu düşündüğümüz isimler de güvenimizi arttırıyordu. İlk Popstar'ı benimsemiştik. Bizce samimiydi. Biz de öyleydik. Heyecanlıydık. Umutlanmıştık. Böylesine bir fırsatı değerlendirmek ve bu umutla, hayallerimizi gerçekleştirmek adına mücadele etmeye değerdi. Ve herkes gücü yettiğince yarıştı, yarışmaya çalıştı. Yarışmacılar doğaldı. Herkes kendine göre orijinaldi.

- Peki jüri bugünküne göre nasıldı? - Jüri de samimiydi o zaman. Doğaldı inceden. Bizim Popstar'ın ilk bölümlerinden itibaren bile, bir kısım jürilerin değişmeye başladıklarını gördük. Kimileri işlerini ya da görevlerini şova dönüştürmüşlerdi. Onlar jürilikten çıkmış birer star olmuşlardı. Zamanla yarışmacıları da ikiye böldüler. Yani iki rakip oluşturdular. Birisi ben, diğeri de benden geriye kalanlar. Nitekim ünlü olmuştuk bütünüyle. Mutluydu herkes kendine göre. Finalde yarışma, çeşitli entrikalarla bitti. Şöhretin 12. zirvesine çıkartılan ya da konulan nice yarışmacılar çeşitli sebeplerden tutunamadı. Halk bize oylar göndermişti. Popstar vasıtasıyla beni ve diğerlerini star yaptılar. Şimdi ise halkın starları, olmaları gerektiği yerde değil. Bu sebepten dolayı yarışmalara olan itibar da azaldı, reytingler de.

'HERKES GİBİ BEN DE BİR TANEYİM'
- Sizin katıldığınız Popstar yarışması bir ilk olduğu için mi tuttu? Yoksa bu başarıda 'Bayhan' olarak kendinize pay çıkartıyor musunuz? - Elbette her şeyin ilki güzeldir. Pozitif yeniliklerle dolu her proje başarılı olabilir. Neticede yapımcı Fatih Aksoy'un başarısı da inkar edilemez. İyi ki o yarışma oldu. Ve ne mutlu bana ki katılmışım. Ben Popstar'dan önce de müzisyendim. Ruhumda vardı müzik ve var olacak. Nitekim benim varlığım yarışmaya ruh katmıştı. Bu konuda mütevazı olamam. Şimdiki yarışmalarda göründüğü kadarıyla, herkes sanki o ruhun peşinde, o ruhu arıyor. Elbette ben de yaradanın güçsüz ve aciz bir kuluyum. Seni beni yaratan Allah, senden benden daha iyisini yaratmaya kadir fakat, herkes kendisidir. Herkes gibi ben de bir taneyim.


'Kimsenin aynası değilim, olamam'

- Bu dönemin yarışmalarında sadece jürilerin kendi aralarındaki taşlaşmalar ön planda. Siz de bir mağdur olarak bu tartışmaları görünce ne hissediyorsunuz? - Kısmen izlediğim kadarıyla, şu anki yarışmaların daha ilk elemelerinde ışık veren gençlerin kapıdan gönderildikleri gözden kaçmadı. Müzikal ve amatör ruhları, umutları tartaklandı. Neticede gittikçe hırçınlaşan jüri üyeleri görüyoruz. Aslında kendileri seçiyorlar bu arkadaşları. Zaten benim ilk dönemimde değişmeye başlayan bir kısım jüri üyelerinin artık kendi ateşleriyle kendi kendilerini yaktıklarını görüyorum.

- Kimdir onlar?
- İsim vermeye lüzum yok. Her şey zaten ortada. Kişi aynaya baktığında kendisini bilir, görür, asla inkâr edemez. Kimsenin aynası değilim, olamam... Ben kendimin aynasıyım.

SabahKategori : GÜNCEL