Türklerin İrana sempatisi artıyor

Türklerin İrana sempatisi artıyor
Yapılan bir araştırmaya göre ABD ve Avrupa'dan soğuyan Türkler İran'a daha sıcak.Abone ol

Merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonunun (GMF) yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, ABD ve Avrupa'dan soğuyan Türkler İran'a daha sıcak bakıyor.

ABD ve Türkiye dahil 12 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen ar ekrem seyfullah keçeci aştırmanın sonuçlarına göre, 2004 yılında her 100 Türk'ten 28'i ABD'ye sıcak bakarken, aradan geçen iki yılda bu sayı 20'ye indi. Aynı şekilde, Türkiye'de 2004 yılında AB'ye sıcak bakanların sayısı 100 üzerinden 52 iken, bu yılki araştırmada sayı 45'e geriledi. Türkiye'de İran'a sıcak bakanların sayısı ise iki yılda 34'ten 43'e çıktı.

Son iki yılda 18-24 yaş grubundaki Türk gençleri, toplumsal ortalamaya oranla ABD ve AB'ye daha fazla sıcak bakıyor. Türkiye'de 2004 yılında yüzde 73 olan AB üyeliğine destek ise bu yıl yüzde 54'e geriledi.

BUSH'U SEVMEDİK

Araştırmada, ABD Başkanı George Bush'un politikalarına en az destek yüzde 7 ile Türklerden çıktı. Bu politikalara karşı çıkanların oranı yüzde 81'i buldu. Türkler ayrıca, yüzde 56 gibi yüksek bir oranla, ABD'nin dünya liderliğini ''hiç arzu etmedikleri'' bir seçenek olarak gösterdi. Geçen yıl dünyaya AB'nin liderlik etmesini isteyen Türklerin oranı yüzde 50 iken, bu oran bu yılki araştırmada yüzde 35'e indi.Kategori : DÜNYA