Merkel gizli CIA cezaevleri istemiyor

Merkel gizli CIA cezaevleri istemiyor
Almanya Başbakanı Merken'den Amerika'ya gizli CIA hapishaneleri eleştirisiAbone ol

Alman hükümeti, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'nin yurt dışındaki gizli hapishanelerinden dolayı Amerikan yönetimini eleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, hukuk devleti anlayışını bu tür ha boyun estetigi fiyatlari pishanelerin mevcudiyetiyle bağdaştıramadığını belirterek, terörizme karşı mücadelede ne kadar zorlu olursa olsun, bu tür yöntemlere başvurulmaması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı George Bush'un bunu gündeme getirmesinden de memnuniyet duyduğunu ifade eden Merkel, ''Temel prensiplerimizi ve değerlerimizi kaybetmeden teröristlere karşı birlikte nasıl etkili şekilde mücadele edebileceğimizi düşünmeliyiz'' dedi.

Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble de ''Passauer Neue Presse'' gazetesine yaptığı açıklamada, ''Amerikalı dostlarımız da özgürlüğü ve hukuk düzenini temel prensiplerimizden vazgeçmeden savunmalılar. İşkence yasağında görmezlikten gelmek olmaz. Vazgeçmememiz gereken sınırlar olmalı. Aksi takdirde vazgeçilen bir şey savunulmuş olur'' dedi.

Muhalefetteki Birlik 90/Yeşiller Partili ve Hür Demokrat Partili (FDP) politikacılar da Alman hükümetinin eleştirilerine katıldıklarını, ancak hükümetin bu olaylardan gerekli sonucu çıkartarak kontrolleri artırması gerektiğini belirttiler.Kategori : DÜNYA