30ncu haftanın şifresi

30ncu haftanın şifresi
Fenerbahçe 3 puan geriye düşse de camia ümitli. 30. haftanın bir şifresi var. O şifreyi de 3 kez Fener kırmış.Abone ol

30. haftayı lider kapatan takımlar yüzde 81 şampiyon oluyor. Bu kural üç kez bozuldu. Üçünde de şampiyon Fenerbahçe oldu....

İşte rakamlarla "30'uncu hafta-şampiyonluk" bağı: 18 takımla yalnızca 16 sezon oynandı. 13'ünde 30'uncu haftayı lider kapatan takım yıl sonu ipi göğüsledi. Yani G.Saray'ın şansı yüzde 81. Ancak kaideyi bir takım 3 kez bozdu: Fener. Bak Плита газовая настольная alım, Kanarya 4'üncü kez şaşırtacak mı?

Sadece Fener başardı
18 takımlı 16 sezonda 30. haftayı lider geçen takım, 13 kez mutlu sona ulaştı. Kalan 3 şampiyonluğun tamamında Kanarya, geriden gelip rakiplerini geçerek zirveye çıktı.

Ligin bitimine 4 hafta kala Fenerbahçe'nin Vestel Manisa deplasmanında aldığı sürpriz yenilgi sonrası Galatasaray, 3 puan farkla liderliğe yükseldi. Cumartesi günü Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Fenerbahçe ile Galatasaray arasında zirvenin düğümünü çözecek ya da belki de iyice bağlayacak bir mücadele yaşanacak. Peki Fenerbahçe, 3 puan geriye düştüğü 30. haftadan sonra şampiyonluğu çevirebilecek mi? Bugüne kadar 16 sezonda lig 18 takımla oynandı. Bu 16 sezonun 13'ünde son 4 haftaya lider giren takımlar şampiyon oldu. Sadece 3 tanesinde son 4 haftada ikinci sıradaki takım şampiyonluğa ulaşmayı başardı. Yani son 4 haftaya lider giren takımın şampiyon olma olasılığı yüzde 81.

ÜÇ RAKİBİNİ DE GEÇTİ
Geriden gelinip şampiyonluğun alındığı üç sezonda ise zirveyi kapan tek takım Fenerbahçe. Sarı-lacivertli ekip, 1984-85 sezonunda Beşiktaş'ı, 1995-96'da Trabzonspor'u, 2000-01 sezonunda ise Galatasaray'ı geçerek şampiyon olmayı başardı. Görüldüğü gibi 18 takımlı liglerde geriden gelip şampiyonluğu kapan takım Fenerbahçe. Bu üç sezonun bir başka özelliği, son 4 haftada şampiyonluğa oynayan iki takımın karşı karşıya gelmesi ve şampiyonluk düğümünün o maçta çözülmesi.

Haber: Murat Demiryas
Kaynak:Kategori : SPOR