Medya cinselliği körüklüyor

Medya cinselliği körüklüyor
ABD'de yapılan bir araştırma ile cinsel çağrışımlar içeren görüntüler gençleri cinselliğe tevşvik ediyor.Abone ol

ABD'de yapılan bir araştırmada, cinsel çağrışımlar içeren müzik, magazin, televizyon programları ve filmlerin, gençlerin daha erken yaşta cinsel ilişkiye yönelmesine yol açtığını ortaya koydu.

Araştırmayı kaleme alan K meme buyutme  uzey Carolina Üniversitesi'den Jane Brown, "çocuklar medyada ne kadar çok cinsellikle ilgili unsurlara maruz kalırlarsa, cinsel yaşamlarının o kadar erken başladığı ilk kez saptandı" dedi.

Araştırma, 12-14 yaş arasındaki bin 17 genç arasında yapıldı. Daha önce bu konudaki araştırmalar, sadece televizyonun etkisiyle ilgili olarak yapılmıştı.

2.2 kat fark

Araştırmada, iki yıl süresince gençlerin cinsel içerik taşıyan filmler, televizyon şovları, müzik ve magazin programlarından nasıl etkilendiğine bakıldı.

Bu tür unsurların erken cinsel faaliyeti gündeme getirdiği saptanan araştırmaya göre, bu programları çok izleyen beyaz gençlerin 14-16 yaş arasında cinsel ilişkiye girme olasılığı, az izleyenlere oranla 2.2 kez daha fazla.

Medyaya göre cinsellik risksiz

Araştırmada, ailelerin çocuklarıyla cinsellik konusunu zamanında ve kapsamlı bir şekilde konuşmadığı, bunun yarattığı boşluğu 'cinselliği risksiz ve eğlenceli bir şey olarak gösteren' medyanın doldurduğu belirtildi.Kategori : SAĞLIK