Ek ders ücretlerine göz mü dikildi?

Ek ders ücretlerine göz mü dikildi?
Hükümet hazırladığı yasa taslağına BES Genel Başkanı Gürkan Avcı'dan tepki var.Abone ol

Hükümet hazırladığı “Devlet Memurları Kanun Taslağı”yla memur izinleri ve öğretmen ek ders ücretlerini tırpanlamaya hazırlanıyor. İktidara geldiği günden beri kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını birer birer elinden almaya çalışan hükümet, memurların birçok kazanılmış hakkını gaspeden söz konusu taslağı meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor.

Anayasadaki engeller nedeniyle Kamu Yönetimi Reformu’nu gerçekleştiremeyen AKP iktidarı kamu kurumlarında ki keyfi uygulamalarını yapılandırma, küçültme, birleştirme, özelleştirme adları altında gerçekleştirmeye çalışıyor.

MEMUR YILLIK İZİNLERİNDE 5 GÜNLÜK GASP
Hükümet memurların hak ve kazanımlarını geliştiremediği gibi, pek çok hak ve kazanımını da yok etmeye devam etmiştir, diye konuşan Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan AVCI, geçmişte kaybedilen haklardan da bahseder ersağ üyelik ek, “Örneğin; 2000-2001 ve 2002 yılı Bütçe Kanunları ile güvence altına alınan gerçekleşen enflasyon üzerine iki puanlık refah payı kadar maaş artışı kaldırılmış, yerine hedef enflasyon oranında maaş artışı verilmiştir.

Memurlar ve bakmakla yükümlü oldukları şahısların ilaç bedeline yüzde 20 oranında katkı payı getirilmiştir. Emekli Sandığı şahıs kesintileri yüzde 15’den-16’ya yükseltilmiştir. Sürekli görev yollukları sürgün ve rotasyon dışında ödenmemiştir. Gelir ve damga vergisinden muaf tutulan asgari geçim tutarı gelir ve damga vergisine tabi tutulmuştur. Eşdeğer ilaçlardan fiyat farkı alınmaya başlanmıştır. Bunun son örneği Devlet Memurları Kanun Taslağındaki “yıllık 5 günlük kayba neden olan memur izinleri ve öğretmen ek ders ücretleri” ile ilgili haksız düzenlemelerdir”, diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİN 3 SAATLİK EK DERS ÜCRETİ TIRPANLANACAK
Genel Başkan Avcı, Hükümet tarafından hazırlanan Devlet Memurları Kanun Taslağı'yla memur izinleri ve öğretmen ek ders ücretlerinin tırpanlandığını söyleyerek; “Şuan ki uygulamaya göre; 1 yıl ile 10 yıl arasında memuriyet görevinde bulunanlar 20 gün, 10 yıl sonrası ise 1 ay izin kullanılırken tasarıda; 1 yıldan 5 yıla kadar hizmet veren memurlar 15 gün, 5 ile 15 yıl arası 20 gün ve 15 yıldan fazla hizmet verenler için de 26 günlük yıllık izin kullanabilecek. Mevcut düzenlemede öğretmenler, haftada 15 saat sonrasında verilen derslere karşılık ücret alıyorlardı. Ancak yeni düzenlemeye göre öğretmenler, haftada 18 saatten az olmamak üzere ders okutmakla görevli olacaklar. Öğretmenlerin haftada 3 saatlik ek dersleri de böylece kesilmiş olacak.

DEVLET MEMURLARI KANUN TASLAĞI RAFA KALDIRILMALIDIR
59’uncu Hükümet iş başına geldiği günden bu yana yaptığı sefalet artışları ile haksız uygulamaları ve sözde reformları ile memur düşmanlığında tavan yapmıştır. Hükümet yetkilileri bununla da yetinmemiş olmalılar ki, memur izinlerini ve öğretmen ek ders ücretlerini tırpanlayan bu tasarıyı hazırlamaktan geri durmamışlardır. İcraatlarını memurlarla başarmaktan başka şansı olmayan bir hükümetin memurlara adeta hakaret eden bu tasarısını anlamak mümkün değildir. Memurları yan gelip yatan kişiler olarak, Devleti de yan gelip yatılan yer olarak tanımlayan bir Başbakanımız olduğu müddetçe bu tür tasarıları daha çok göreceğimizi düşünüyorum. Sayın Başbakan’ı bu vesile uyarmak istiyorum. Memurları yok sayan, hiçe sayan hiçbir iktidarın başarılı olduğu ne dünyada ne de Türkiye’de görülmemiştir. Memurlarını ve öğretmenlerini horlayan, hırpalayan, azarlayan, günlük geçimde acze düşüren, sürgün ve kıyımlarla canından bezdiren bu hükümetin de iş başında kalması mümkün değildir. Bu nedenle Hükümet memurlarla ilgili sürdürdüğü yanlış stratejisini terk etmeli ve Devlet Memurları Kanun Taslağını rafa kaldırarak memurlarla barışmanın yollarını aramalıdır” dedi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI