Memurun fakirliğine devlet tescili

Memurun fakirliğine devlet tescili
Memurun fakirliğini devlet de kabul etti. İşte Bayındırlık Bakanlığı'nın ortaya koyduğu gerçekAbone ol

2007 yılı için devlet memurlarına yapılacak zammın toplu görüşmelerinde hükümet temsilcisi Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, memurların gelir durumlarının sanıldığı kadar kötü olmadığını, hatta ev araba sahipliğinde artış yaşandığını grafiklerle anlatmıştı. Fakat hükümetin bir başka bakanlığı ise durumun hiç de öyle olmadığını memurların neredeyse tamamının 'yoksul olduğunu açıkladı.

2 BİN YTL ALTI YOKSUL

Ankara Altındağ mi range 'daki gecekondu önleme bölgesinde Bayındırlık Bakanlığı'na 400 arsa tahsis edildi. Yasaya göre arsa tahsis edilecek kişilerin 'yoksul' olması gerekiyordu. Bakanlık arsa tahsisi için yoksulluk sınırını aylık 2 bin YTL olarak belirledi. Yani 2.4 milyon devlet memurunun 2.3 milyonu, aylık geliri bu rakamın altında kaldığı için Bayındırlık Bakanlığı'na göre yoksul sınıfına giriyor.

Sendikaları solladı

Bakanlığın 8 Mart 2006'da belirlediği yoksulluk sınırına ilişkin puanlama cetveline göre, dört kişilik bir ailenin yıllık geliri 24.440,99 YTL ise yoksulluk sıralamasında on üzerinden on puan alacak. Yıllık geliri 25.260 YTL olan dört kişilik bir aile ise on üzerinden 1 puan alacak. Aynı sıralama, iki kişilik aileden 10 kişilik aileye kadar ayrı ayrı belirlendi.

Bayındırlık'ın belirlediği yoksulluk sınırı, işçi ve memur sendikalarının 'memurlar yoksulluk çekiyor' iddiasını da doğruladı. Eylül itibarıyla dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Türk-İş'e göre 1.902 YTL, Kamu-Sen'e göre 2 bin 43 YTL, Memur-Sen'e göre 1.956 YTL.

Memurun yüzde 96'sı yoksul!

Temmuz itibarıyla polis 1.055 YTL, öğretmen 1.004 YTL, araştırma görevlisi 960 YTL, üniversite mezunu memurlar 668 YTL, yeni işe başlayan 8/1 derecedeki hakimler de 1.605 YTL, profesör ise 2.504 YTL maaş alıyor. Emekli Sandığı verilerine göre Türkiye'de 2.4 milyon memur var. Profesör, vali, üst düzey hâkim, genel müdür gibi toplam memur sayısı içinde 100 bini bulmayan üst düzey memurlar dışında Türkiye'deki memurların 2.3 milyonu, yani yüzde 96'sı Bayındırlık Bakanlığı'na göre yoksul sınıfına giriyor.

(Radikal)Kategori : ÇALIŞMA HAYATI