Memura ikinci fark müjdesi

Memura ikinci fark müjdesi
Hükümet, 2006'nın 2. yarısının enflasyon farkını Ocak 2007'de ödemeye hazırlanıyor.Abone ol

Yıl sonuna doğru memur maaşlarının yine enflasyonun gerisinde kalacağını tahmin eden hükümet, 2006'nın 2. yarısının enflasyon farkını Ocak 2007'de ödemeye hazırlanıyor. Enflasyon farkının ise yüzde 2 ile 2.5 arasında olması öngörülüyor.

4 Kasım 2007'de yapılacak olan genel seçimler öncesinde hükümet memurlara 2006 yılının temmuz-aralık enflasyon farkını da vermek için hazırlık yapıyor. Ödemenin 2007'nin ocak ayında yapılacak olmasından dolayı, fark için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu ortaya konuldu. 2007 bütçe tasarısına bir madde olarak Bakanlar Kurulu'na bu yönde düzenleme yapma yetkisi verilecek. Ödeme 2007 bütçesinden yapılacak. Yüzde 2-2.5 arasında olması öngörü mini gastrik bypass ameliyatı len farkın maliyeti 500 milyon YTL'yi bulacak. Memur maaşları 2 yolla düzenleniyor:

Yılın ilk 6 aylık kısmı için bütçe kanunlarında düzenleme yapılıyor. Yılın başında uygulamaya giren bütçe kanunlarında memurlara verilen zamlar, katsayılar teker teker yazılıyor. Bütçe kanunlarında yapılan düzenlemenin temel dayanağını ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu oluşturuyor. Kanunun 154. maddesinde memur maaşlarının bütçe kanunu ile düzenleneceği hükmü var. Düzenleme üçer aylık ya da altışar aylık yapılabiliyor. Ancak mali yılın 2. yarısında memleketin ekonomik gelişmesi genel geçim şartları ve devletin mali imkanları göz önünde bulundurulmak suretiyle katsayıları Bakanlar Kurulu'na yine üçer aylık ya da altışar aylık düzenleme yetkisi veriliyor.

Yüzde 2.32 ilk 6 ay için verildi

Memur sendikaları ile hükümet arasında yapılan toplu görüşmeler sırasında; 2006'nın ilk yarısında enflasyon farkının verilmesi kararı alındı. Nisanda enflasyonun yüzde 2.6 olmasıyla memurlara verilen zam, enflasyonun gerisinde kalmaya başladı. Haziranda ise enflasyon yüzde 4.88'e ulaşınca memurlara yüzde 2.32'lik zam yapıldı. Ama zam temmuzdan sonraki maaşlara uygulandı.

2007'nin seçimlere girecek hükümetin memurlara temmuz-aralık dönemi arasında enflasyondan doğacak farkı da vermeye hazırlandığı belirtildi. Yılın 2. yarısından sonra yapılan zam ve yüzde 2.32'lik enflasyon farkıyla birlikte yılın sonuna doğru memur maaşlarının yine enflasyonun gerisinde kalacağını tahmin eden hükümet, bunun da yaklaşık 2-2.5 puan arasında olabileceği öngörüyor. Aralık enflasyonu 2007'nin ocak ayında netleşecek. 4 Ocak'ta açıklanacak olan enflasyon gerçekleşmesinin ardından aynı ay içinde iyileştirmelerin memur maaşlarına yansıtılması planlanıyor. Ancak 2006 mali yılının 31 Aralık 2006 günü kapanacağı için ödeneğin 2007'ye dair personel ödeneğinden yapılması gerekecek. Bu nedenle de 2007 bütçe kanununda yetki alınacak.

Yeni fatura çıkacak

Bu yıl yapılan yüzde 2.32'lik enflasyon farkının maliyeti 450 milyon YTL'yi bulmuştu. Temmuz-aralık dönemine ilişkin faturanın bu sefer 500 milyon YTL'yi geçebileceği belirtildi. Çünkü 2006'nın 2. yarısından itibaren hem enflasyon farkı hem de normal artış yapıldı. Yapılan artışlar tabanı yükselttiği için fatura da kabaracak.

Neşe Karanfil / Referans GazetesiKategori : ÇALIŞMA HAYATI