İstanbulun en büyük tatbikatı

İstanbulun en büyük tatbikatı
Milyonlarca insanın yaşadığı kent şimdi büyük bir deprem tatbikatına hazırlanıyor.Abone ol

Balıkesir, ardından Bursa'da meydana gelen 5.2'lik depremler İstanbul'da olası deprem korkusunu tetikledi. Bayrampaşa, Bağcılar, Kartal, Maltepe ve Eminönü ilçelerinde 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre yapılacak arama ve kurtarma tatbikatı ile İstanbul deprem sınavından geçirilecek.

Ancak İstanbul Valisi Muammer Güler, tatbikat öncesi "yapı stoğu depreme hazırdır, denemez. Yapı stoğunuz hazır değilse, deprem için geç kalmışsınız demektir" itirafında bulundu.

Vali Güler, tatbikatın TSK ile google reklamları koordineli olarak 7, 8 ve 9 kasımda 5 bin 644 personelin katılımıyla gerçekleştirileceğini belirtti. Tatbikatta bin 469 araç görev yaparken, 257 resmi ve özel kurum ve kuruluş ile 21 gönüllü kuruluş faaliyet gösterecek.

Güler, ''tatbikatta, İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Sakarya ve Bursa sivil savunma ve arama-kurtarma ekipleri ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Kocaeli'deki valilik acil yardım timleri de görev alacak. Bu ekipler, böylece İstanbul'da muhtemel bir deprem sırasında görev yapacakları bölgeleri de tanıma imkanı bulacaklar'' dedi.

Tatbikatta test edilip güçlendirilmesi amaçlanan noktalar şöyle:

* Afete müdahaledeki kriz yönetimi
* Lojistik destek
* Bilgi sistemi
* Haberleşme
* Kamuoyunun bilgilendirilmesi
* Kriz merkezindeki emir-komuta işbirliği
* Müdahale teknikleri
* Muhabere sistemi
* Sivil-asker işbirliği eğitimi

Vali Güler'in verdiği bilgilere göre, tatbikat, 7 kasım saat 11.00'de 7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre başlayacak. Beraberinde artçı depremleri de dikkate alan bir senaryo uygulanacak. Aynı anda ilçelerdeki okulların da boşaltılması tatbikatı gerçekleştirilecek.

Maltepe ve Eminönü'nde iki deniz tatbikatı yapılacak. Buna göre, Maltepe ilçesinde deprem nedeniyle oluşan bir tren kazasına müdahale edilecek.

Eminönü'nde de batan bir gemide balık adamlar arama ve kurtarma faaliyetinde bulunacak. Ayrıca meydana gelecek çevre kirliliğine müdahale edilecek. Kartal'da da askeri kurtarma birliği bir çıkarma gemisiyle toplama bölgesine gelecek.

Tatbikatın daha sonra başka ilçelere de yaygınlaştırılacağını anlatan Güler, ilk gün ağırlıklı kurtarma ve ilkyardım, ikinci gün hasar tespit ve kurtarma çalışmaları yapılacağını, 9 kasımda da değerlendirme toplantısı gerçekleştirileceğini ifade etti.Kategori : GÜNCEL