Rumsfeldden Gönüle harita özrü

Rumsfeldden Gönüle harita özrü
Savunma Bakanı Gönül, ABD Savunma Bakanı Rumsfeld ile Pentagon'da biraraya geldiAbone ol

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un girişinde, Donald Rumsfeld tarafından askeri törenle karşılanan Vecdi Gönül, Pentagon defterini de imzaladı. Daha sonra Gönül ve Rumsfeld başkanlığında heyetlerarası görüşmelere geçildi.

Bu görüşmede, ABD'nin eski Ankara büyükelçilerinden, ABD Savunma Bakan Yardımcı ersağ 2023 sı Eric Edelman da yer aldı. Heyetlerarası görüşmenin en başında Rumsfeld, Gönül'e, “talihsiz harita krizi” nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve bu konuyu açıklığa kavuşturmak üzere Gönül'e bir mektup göndermiş olduğunu söyledi.

Pentagon'daki yardımcılarından mektubun bir kopyasını Gönül'e sunmalarını isteyen Rumsfeld, ortaya çıkan olayda Pentagon'un hiçbir ilgisi bulunmadığını vurguladı.

Roma'daki NATO Savunma Koleji'nde, ABD'li bir albayın verdiği seminerde, Türkiye'nin 18 ilini de kapsayan bir bölgeyi “Kürdistan” olarak gösteren bir harita kullanılması, Türkiye ile ABD arasında sıkıntıya neden olmuştu. ABD'li yetkililer, haritanın, ABD yönetimi ve politikalarıyla hiçbir ilgisi olmadığını belirten açıklamalar yapmıştı. Gönül, Rumsfeld ile görüşmesinin ardından, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Gordon England ile de Pentagon'da biraraya geldi. Gönül'ün gündeminde, savunma sanayi konuları ve PKK terörüyle mücadele bulunuyor. Gönül, Washington'daki temaslarının ardından Texas eyaletinin Fort Worth kentine geçecek ve yarın F-35 üretim tesisinde incelemelerde bulunacak. Gönül başkanlığındaki Türk heyetinde, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da bulunuyor.Kategori : GÜNCEL