Türkiye ile ilişkiler şizofrenik

Türkiye ile ilişkiler şizofrenik
Olli Rehn, AB ve Türkiye arasındaki ilişkileri "şizofrenik" olarak nitelendirdi.Abone ol

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB ve Türkiye arasındaki ilişkileri "şizofrenik" olarak nitelendirdi. Fransa'da yayımlanan Liberation gazetesinin sorularını yanıtlayan Rehn, AB'nin Türkiye ile müzakereleri askıya almasına karşı çıktı. Gazetenin, "Müzakereler askıya alınmalı mı?" sorusunu Rehn, "Türkiye yapması gerekeni yaparsa hayır" diye yanıtladı.

Rehn, AB'nin Türkiye'ye karşı ciddi yaklaşırken istanbul seo , bu ülkeye karşı adil de davranması gerektiğini belirtti. Olli Rehn, "Türkiye'den özellikle temel özgürlükler, ifade, düşünce ve dini özgürlükler konusundaki kriterlere saygı göstermesini beklerken, bizim de Türkiye'ye karşı sözlerimizi tutmamız gerekir. Türkiye ile ilişkilerimiz şizofrenik. Türkiye'nin stratejik önemini küçümsüyoruz" dedi. Rehn, "Türkiye'de halk 'AB bizi istemiyor' şeklinde bir hayal kırıklığı içinde. AB kamuoylarında da 'Türkiye'de demokratikleşme konusunda yeterli ilerleme olmadı' şeklinde bir hayal kırıklığı var. Bu bir kısır döngü, bunu kırmak gerekir. Yoksa hiçbir ilerleme sağlayamayız. Müzakereleri askıya almakla bunu başaramayız" diye konuştu.

ANAHTAR KONU
Ankara protokolünün uygulanmasını bu sonbaharın "anahtar konusu" olarak niteleyen Rehn, AB dönem başkanı Finlandiya'nın Ankara protokolünün uygulanması ve Kıbrıslı Türkler üzerindeki tecridin kalkması için ilgili taraflar nezdinde çabalarını sürdürdüğünü söyledi. Sivil ve asker ilişkilerindeki demokratikleşmede Türkiye'de çok önemli gelişmeler sağladığını belirten Rehn, Milli Güvenlik Kurulu'ndaki sivil sayısının daha fazla artırılması ve bu kurumun başına bir sivilin atanmasını da buna örnek gösterdi. Türk ordusunun askeri gücüne saygı duyduğunu ifade eden Rehn, bununla birlikte askerlerin sivil iradenin kontrolünde olması gerektiğini söyledi. Sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir soru üzerine Rehn, bu konunun Türkiye'nin AB üyeliği için bir ön şart olmadığını belirtti, ancak uzlaşmanın AB'nin en temel değerlerinden biri olduğunu ifade etti.



Kategori : DÜNYA