Yılmazdan ağır itham

Yılmazdan ağır itham
Mesut Yılmaz, Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok ile eski İstihbarat Başkanı Sabri Uzun'u sert dille eleştirdiAbone ol

Yüce Divan'da yargılanan Mesut Yılmaz, Yargıtay Başsavcısı Ok'u basiretsizlik ve hukuka aykırı hareketle, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun'u komploculukla suçladı

Türkbank ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla eski Devlet Bakanı Güneş Taner'le birlikte Yüce Divan'da yargılanan eski Başbakan Mesut Yılmaz, Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok ile eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabr vinç kiralama i Uzun'u sert dille eleştirdi. Yılmaz, zamanaşımı ve af istemediğini söyledi.

Savcı Ok'un mütalaası
Ok, esas hakkındaki mütalaasında Yılmaz ve Taner'in, Türkbank ihalesini suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı bağlantısıyla kazanan işadamı Korkmaz Yiğit'le yakın ilişkide olduğunu belirtmişti. İhaleye fesat karıştırma suçunun da sabit olduğunu kaydeden Ok, ancak yeni TCK'da suçun niteliklerinin değiştiğini, sanıkların bu nedenle görevi kötüye kullanmak suçundan ceza almaları gerektiğini, ayrıca suçun zamanaşımına girdiğini söylemişti.
Davanın dünkü duruşmasına sağlık gerekçesiyle Taner katılmadı. Esas hakkındaki savunmasını yapan Yılmaz, şunları söyledi:
OK'A AĞIR SUÇLAMA: Mütalaasını dehşet ve hayretle dinledim. Sayın Başsavcı duruşmalara bizzat katılma zahmet ve nezaketinde bulunsa, tanık ifadelerini objektif olarak değerlendirme basiretini gösterse değerlendirmesi farklı olurdu. Davada çetelerle mücadele eden ve çete liderine yardım eden olmak üzere iki başbakan portresi var.
GÜLÜNÇ İDDİA: Israrıma rağmen Yiğit- Çakıcı görüşmesi benden gizlendi. İhaleden sonra verilen bilgi notunda da görüşmeye atıf yoktu. TMSF bir hafta önce Yiğit'le borç ödeme protokolü imzaladı. Bizim Türkbank için öne sürdüğümüz koşullarla bu protokolü karşılaştırın. Hangisinde suç var, bakın.
UZUN'A KOMPLO SUÇLAMASI: Olayın komplo olduğunu düşünüyorum. Eski İstihbarat Daire Başkanı'nın (Sabri Uzun) bilgi notunu ihaleden 1 gün önce verdiğini söylemesi, ihbar mektupları sürpriz değildir.

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU AnkaraKategori : POLİTİKA