Ağardan Öcalana çağrı

Ağardan Öcalana çağrı
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Öcalan ile ilgili Aktüel dergisine ilginç beyanatlar verdi.Abone ol

DYP Genel Başkanı Ağar "herkesin üzerine düşen görevler" olduğunu belirterek şöyle dedi: Öcalan vicdan muhasebesi içinde eğer bir şey yapmak istiyorsa, kimse elini tutmuyor.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar Aktüel dergisinden Tuba Atav'a verdiği röportajda Güneydoğu'daki olayların bitmesi için Öcalan'a da görevler düştüğünü söyledi. Tuba Atav'ın Mehmet Ağar'ın makam aracında yaptığı mini röportajda Ağar terörle mücadele konusundaki görüşl prefabrik ev erini aktardı. Mehmet Ağar, Tuba Atav'ın "daha önceki bir röportajda 'Abdullah Öcalan'ın arabuluculuğu' gibi bir cümle kullanmıştınız, yanlış hatırlamıyorsam" sözlerine itiraz ederek şöyle dedi:

"Satır araları dikkatli okununca çok net bir sonuç çıkıyor. Bu süreçte herkesin üzerine düşen görevler var. Orada, Öcalan'ında kendisine düşen görevleri bilmesi lazım anlamında bir söz söylemiştim." Türkiye'de bazı gelişmeler olduğunu herkesin kabul etmesi gerektiğini söyleyen Ağar, Öcalan'ı kastederek "yani hiçbir şey yapılmamıştır, hiçbir şey olmamıştır, ben de rahatıma bakayım; öyle bir şey yok. Hala birtakım insanları ölüme eyleme, katliama sevk etmenin kabul görecek bir tarafı kalmadı. Bunu iyi değerlendirmesi lazım" dedi.

TOPYEKUN SEFERBERLİK

Ağar, yapılan hiçbir şeyin cezasız kalmayacağını belirterek " Herkes cezasının hukuk devleti çerçevesinde görmeli ve görmeye devam etmelidir. Ama bir vicdan muhasebesi içinde bir şey yapmak istiyorsa, kimse elini tutmuyor" diye konuştu. Mehmet Ağar "Abdullah Öcalan nasıl kullanılabilir" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Kullanma sözcüğünü sevmiyorum. Ama tabii bunlar bir röportajın dışındaki genel yönetim esasları içindeki şeyler. Bu güç, yetki elinizde olduğunda düşüneceğiniz bir konu." DYP lideri Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır olaylarından sonra bölgeye gitmemesini de eleştirdi. Mehmet Ağar "Ben hükümet olsaydım o günden bu yana bölgeden hiç çıkmazdım ki! Ayda en az iki kez bölgede olmam gerekirdi. Topyekûn bir seferberlik havası içinde olunması lazım. Yani oradaki kamu görevlileri sizden güç alacak. Orada yaşayanlar da size güvenecek" dedi.Kategori : POLİTİKA