AKPli vekilin savcı isyanı

AKPli vekilin savcı isyanı
AKP milletvekili Ersönmez, Savcı Ferhat Sarıkaya'nın ihracı konusunda kimleri suçladı?Abone ol

AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç edilmesiyle sonuçlanan olaylarda; savcının, İçişleri Bakanlığı'nın, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün ve HSYK'nın ''yanlış yaptığını'' söyledi.

Yarbay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde patlamanın olduğu olay yerinde, bir kuruluşun istihbarat elemanları olan kamu görevlilerinin yakalandığını ifade etti. Ersönmez Yarbay, ''Bu istihbaratçıların, olayın failleri olup olmadıklarını bilmiyoruz. Ancak Türkiye böyle dikkatsiz istihbaratçıların eline kaldıysa yandık demektir'' dedi.

Yarbay, patlamayı ba hipnozla vajinismus tedavisi hane ederek isyan çıkaranların tespit edilip yargılanamadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı'nın yanlış yaptığını kaydederek, Meclis'te iktidar ve muhalefetin işbirliğiyle kurulan Meclis Araştırma Komisyonu sahipsiz bırakılarak da yanlış yapıldığını öne sürdü. Yarbay şunları söyledi:

''Vural Savaş, Nuh Mete Yüksel gibi gazete kupürlerinden siyasi iddianame yazan eski savcılara özenip gazete kupürlerine dayanan iddianame hazırlayan, bölge savcısı olduğunu unutup bütün Türkiye'yi ilgilendiren konulara giren Van Cumhuriyet Savcısı yanlış yapmıştır. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret edip 'Ordu mensupları suçlandı, gereğini yapın' demesi yanlıştır.''

Ersönmez Yarbay, savcı hakkında soruşturma açtıran Adalet Bakanı
Cemil Çiçek'in de yanlış yaptığını iddia ederek, ''HSYK'nın, Savcı'yı,
kınama cezası verilmesini öngören rapora rağmen meslekten ihraç etmesi
yanlış olmuştur. Bütün bu yanlış yapanlardan, sadece Van Savcısı en
ağır cezaya uğratılarak, belki mevzuata uygun, ancak haklı ve hukuki
olmayan bir ilke imza atılmıştır'' diye konuştu.

-''AK PARTİ DE SUÇLUDUR''-

Yarbay, bir gazetecinin, ''Herkesin yanlış yaptığını, sadece Savcı'nın cezalandırıldığını söylüyorsunuz, Adalet Bakanı ya da Genelkurmay Başkanlığı nasıl cezalandırılacak?'' sorusu üzerine, ''Onların da hukuk devleti içinde nasıl cezalandırılacakları konusunda müeyyideler var. 'Yargı, yürütme ve yasama bağımsız' diyeceksiniz; sonra da gidip, yargıyı yürütmeye şikayet edeceksiniz. Bu 'Bunlar sizin emrinizde, gereğini yapın' demektir'' dedi.

Bir gazetecinin, ''HSYK'nın bu yapısını değiştirmeyen AKP'' sözleri üzerine, ''O da suçludur. Yanlışları daha fazla saymadım. Adalet Bakanı'nın HSYK Başkanı olarak devam etmesi de yanlıştır'' dedi.

Yarbay, olay hakkında açılan davada sanıkların beraat edeceğini düşündüğünü belirtti.

AK Parti'li Yarbay, ''İster siyasi, ister askeri, yargıyı etki altına almaya başladığımız zaman, herkesin güvencesi ortadan kalkar. Biraz sonra benim milletvekilliğime de son verirler, hiç belli olmaz. Hukuk devletinde insanlar geleceklerini görebilmelidirler'' diye konuştu.

''Güneydoğu'daki olaylar iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?'' sorusuna Yarbay, ''3 yıldır iyi gidiyordu ama 6 aydır kötü gitmeye başladı. Bunun sorumlusu hepimiziz'' yanıtını verdi.Kategori : POLİTİKA