Savcıya destek kampanyası

Savcıya destek kampanyası
Avukatlar, 15 yıllık memuriyet hayatında geçen yıl krediyle bir araç alan savcı için kampanya başlattı.Abone ol

Van Bölge Barosu Başkanı Ahyan Çabuk, görevden ihraç edilen Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın, 15 yıllık memuriyet hayatı boyunca sadece geçen yıl krediyle 15 yaşında bir özel otomobil aldığını belirterek "Sarıkaya halen kredileri ödemiş değildir. Öğrendiğim kadarıyla da dünden itibaren meslektaşları bu ekonomik mağduriyetini gidermek anlamında kendi içlerinde, borçlarını ödemek yönünde bir kampanya başlatmışlar" dedi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihracına tepkiler sürüyor. Van Bölge Barosu Başkanlığı'na üye yaklaşık 40 avukat, bölgedeki 15 baronun eşzamanlı olarak yapmayı planladığı basın açıklaması için Van Adalet Sarayı önünde toplandılar. Avukatlar adına basın açıklamasını yapan Van Bölge Barosu Başkanı Ayhan Çabuk, HSYK'nun Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında verdiği kararı kınadıklarını belirterek sözlerine başladı.

Bu kararı kişisel bakım ürünleri n yargı bağımsızlığı açısından kabul edilemez olduğunu ifade eden Çabuk, HSYK tarafından verilen kararın, Türkiye'de yargının bağımsız ve tarafsızlığının önündeki en büyük engellerden birinin "bürokratik ve siyasetçi niteliklere sahip resmi ideolojinin oluşturduğu devlet iktidarı" olduğunu ortaya çıkardığını iddia etti. Böyle bir ortamda demokrasi ve hukukun üstünlüğünden söz etmenin, yargının tarafsız ve bağımsız olabileceğini iddia etmenin mümkün olmadığını savunan Çabuk, "Hukuk devletinin en temel unsuru olan yargının bağımsız olmadığı bir ülkede yurttaşların hukuki güvenliğinden söz etmek mümkün değildir. Sayın Savcı ile ilgili verilen kararın kesinleşme süresinde geri alınmasını bekliyoruz. Başta Türkiye Barolar Birliği ve bütün barolar olmak üzere herkesi hukukun üstünlüğüne ve yargının bağımsızlığına sahip çıkmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin Van Bölge Barosu'nun yapabileceği bir çalışmanın olup olmadığı sorusuna ise Çabuk, verilen karar için 10 günlük bir itiraz süresi olduğunu, bu kararın henüz kesinleşmemiş bir karar olduğunu hatırlatarak, "Eğer Sayın Savcı Sarıkaya, bugün istifa edip, ben Van Bölge Barosu'na üye olmak istiyorum derse, biz büyük bir onurla onu kendi baromuza kaydederiz. Savcı ve hakimlik yasasında HSYK'nun verdiği disiplin kararı kesinleşmişse herhangi bir baroya üye olmak mümkün değildir. Ancak bu disiplin cezası kesinleşmeden önce böyle bir müracaatı söz konusu olursa, baro hakim veya savcıyı avukat olarak kaydedebilir. Henüz kesinleşmemiş bir karar söz konusudur. Kendisi eğer bugün itibarıyla istifa ederek, büromuza müracaat ederse biz onu seve seve büyük bir mutlulukla baromuza kaydederiz. Sarıkaya gibi değerli bir hukukçunun baromuzun mensubu olmasından da büyük bir mutluluk ve onur duyarız" dedi.

Bir başka gazetecinin ihraç kararının mahkeme sürecini etkileyip etkilemeyeceği sorusunu ise Çabuk, "Şüphesiz etkileyecek" diye yanıtladı. HSYK'nun iddianameyi hazırlayan savcı hakkında verdiği kararın yargılamayı ve yargılamayı yapan yargı mensuplarını da etkileyeceği iddiasında bulunan Çabuk, "Yargı mensupları bu yargılama sürecinde asker kişilere bizim kanaatimizce ceza vermek konusunda büyük bir sıkıntı içine gireceklerdir. Yargı bağımsız ve tarafsız hareket edebilme olanaklarına şu anda hali hazır sistemle sahip değildir. Bu yargılama sürecinde de çok çekingen davranacaklarını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Şemdinli dosyasına 50'den fazla avukatın katılacağını düşündüğünü de ifade eden Çabuk, ancak su anda kaç avukatın katılacağını bilmediğini kaydetti. Öğrendiği kadarıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve bölgede bir çok ilde avukatların müdahil tarafın vekaletini aldığını ve duruşmanın çok sayıda avukatla takip edileceğini anlatan Çabuk, Sarıkaya için başlatılan kampanya ile ilgili olarak da, "Savcı Sarıkaya, 15 yıllık memuriyet hayatı boyunca geçen yıl krediyle 15 yaşında bir özel otomobil aldı. Ancak halen kredileri ödemiş değildir. Sayın Sarıkaya, böyle bir maddi imkansızlığa da sahiptir. Öğrendiğim kadarıyla da dünden itibaren meslektaşları bu ekonomik mağduriyetini gidermek anlamında kendi içlerinde borçlarını ödemek yönünde bir kampanya başlatmışlar" şeklinde konuştu.Kategori : POLİTİKA