Ek ödeme Nisana yetişiyor

Ek ödeme Nisana yetişiyor
Memurların sabırbızlıkla beklediği 40+40 YTL denge tazminatı ödemeleri sonunda tamamlandı.Abone ol

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, memurların ek ödemelerine, sendika aidatlarına ve aile yardımlarına dair yapılan kanuni düzenlemenin nasıl yapılacağını saymanlıklara bildirdi.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, memurların ek ödemelerine, sendika aidatlarına ve aile yardımlarına dair yapılan kanuni düzenlemenin nasıl yapılacağını saymanlıklara bildirdi. Yazı, yılbaşından itibaren Nisan ayına kadar geçen süredeki 40+40 denge tazminatlarının, sendika aidatlarının ve aile yardımlarının toplu olarak Nisan ayı maaşı ile yapılacağı anlamına geliyor. Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün yazısında, "5473 Sayılı Kanun ile yapılan düzenlemelere istinaden sistemde Nisan maaş işlemlerinin ve bireysel emeklilik-şahıs si hipnoz tedavisi gorta poliçeleri ile ilgili brüt ücretin tespitinin aşağıda belirtilen açıklamalara göre yapılması gerekli bulunmuştur. Ek Ödemesi olmayan ve denge tazminatı alacak personellere ilişkin 1.1.2006-30.6.2006 tarihleri arası 950 gösterge rakamının 'Maaş Bilgi Girişi Formunda Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formuna 40 Ek Ödeme' (Denge Tazminatı) kodu ile girişi yapılacaktır. Sistem 01.01.2006 tarihinden (14 günlük, Ocak ayı, Şubat ayı, Mart ayı) itibaren alacağı denge tazminatını otomatik olarak hesaplayarak bordroya dahil edecektir. Ancak, denge tazminatına 01.01.2006 tarihinden sonra hak kazanan personel olması durumunda kaç aylık denge tazminatı ödenecek ise (Nisan ayı dahil edilmeden) ay bilgisi 'Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formu'nda 'Öde', 'Ay' alanına girilecektir. Denge tazminatına 01.01.2006 tarihinden itibaren hak kazanan personel için bu alana bilgi girilmeyecektir. 1.7.2006 tarihinden itibaren uygulanacak 1850 gösterge rakamı ile ilgili işlem sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Sendika üyesi memurların sendika aidatlarına karşılık her ay Devlet tarafından verilen 5 YTL tutarındaki sendika ödeneği (Maaş Kesinti Bilgi Girişi Tablosunda 160 Sendika Aidatı kesinti kodu ile girişi yapılmış personele) 15.01.2006 tarihinden itibaren (Ocak ayı, Şubat ayı, Mart ayı sendika ödeneği) Nisan maaşı ile birlikte otomatik olarak bordrosuna dahil edilecektir. Ancak, sendika ödeneğine 15.01.2006 sonra hak kazanan personel olması durumunda kaç aylık sendika ödeneği ödenecek ise (Nisan ayı dahil edilmeden) ay bilgisi 'Maaş Kesinti Bilgi Girişi Formunda 160 Sendika Aidatı' kesinti kodu ile giriş yapılırken 'Ay' alanına girilecektir. Sendika ödeneğine 15.01.2006 tarihinden itibaren hak kazanan personel için bu alana bilgi girilmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Yazıda ayrıca, "15.01.2006 tarihinden itibaren 'Aile Yardımı Ödeneği' göstergesinin 1250'den 1500'e yükseltilmesi nedeniyle (Ocak ayı, Şubat ayı, Mart ayı farkları) Nisan ayı maaşı ile birlikte otomatik olarak personellerin bordrosuna dahil edilecektir. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 20.03.2006 tarih ve 0109363 sayılı yazısıyla bireysel emeklilik katkı payı ve şahıs sigorta primlerinin ücret matrahından indirim konusu yapılacak olan üst sınırın tespitinde (yüzde 10 ve yüzde 5) brüt ücret miktarı belirlenirken memurlar adına Emekli Sandığı'na kurumlarınca ödenen yüzde 20 devlet katkısı ile işçiler adına Sosyal Sigortalar Kurumu'na ödenen işveren primi, brüt ücretin hesabında dikkate alınmayacaktır" denildi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI