Meteorolojik bilgiler cepte

Meteorolojik bilgiler cepte
Devlet Meteoroloji İşleri, meteorolojik olayları SMS'lerle vatandaşlara anında duyuracak.Abone ol

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, meteorolojik olayları, cep telefonlarına göndereceği SMS'lerle vatandaşlara anında duyuracak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün web sitesinde yer alan duyuruya göre, genel müdürlük, ersağ üyelik Turkcell ve Telsim arasında varılan anlaşma çerçevesinde meteorolojik olaylar, Turkcell'in ''Yayıncell'' ile Telsim'in ''CeProKanal'' aracılığıyla vatandaşlara SMS şeklinde iletilecek.

Buna göre, doğal afetlerin yol açacağı zararların azaltılması için pek çok ülkede uygulanan yöntemden artık Türkiye'deki vatandaşlar da yararlanabilecek. Aboneler, bu sayede illerinde meydana gelecek şiddetli yağış, fırtına, dolu veya zirai don hakkında anında bilgi sahibi olacaklar.

İstanbul, Zonguldak, Ankara ve Balıkesir radar sahasından elde edilen meteorolojik veriler, ilk etapta Türkiye'nin kuzeybatı kesimi ile Konya ve Muğla çevresindeki cep telefonu kullanıcılarına uyarı mesajları şeklinde ulaştırılacak. Uygulama, radar ağının genişletilmesiyle tüm Türkiye'ye yayılacak.

Hizmetten yararlanmak isteyen Turkcell veya Telsim abonelerinin, cep telefonunun, ''bilgi mesajları'' bölümünde yer alan ''konular'' hanesine girerek 302'yi kodlamaları yeterli olacak. Aboneler, hizmetten ücretsiz faydalanabilecekler.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ