Devlet Kürtçe kitap basacak

Devlet Kürtçe kitap basacak
Bakan Atilla Koç' un onay vermesiyle Kürtçe, Zazaca ve Lazca kitaplar da kütüphane raflarını süsleyecek.Abone ol

TV ve radyoda Türkçenin dışında dillerde yayın yapılmasına olanak sağlayan düzenlemeden sonra, benzer bir uygulama da devlet kütüphaneleri için yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç' un onay vermesiyle Kürtçe, Zazaca ve Lazca k vajinismusta hipnoz tedavisi itaplar da kütüphane raflarını süsleyecek.
Çalışmanın Başbakan Tayyip Erdoğan' ın talimatıyla yapıldığı, Genelkurmay, Emniyet ve MİT başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlardan da görüş alındığı belirtildi. Kitaplar satın alma, bağış ve değişim yoluyla temin edilecek. Kürtçe kitaplarda aranacak koşullar şöyle:

Ulusal, evrensel kültür ve sanat eserlerinin yeni kuşaklara tanıtımını sağlayacak.

Toplumun kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına yardımcı olacak, ortak hassasiyetleri tahrip etmeyecek, bireylerin ve toplumun bir kesimini rencide etmeyecek, düşmanca duygular oluşturmayacak.

Çağdaş uygarlığın yapıcı ve bilimsel birikimini yansıtan, Atatürk ilkeleriyle demokrasi, laiklik, insan hakları, düşünce özgürlüğü gibi ulusal ve evrensel değerlere aykırı olmayacak.

Kütüphanelere alınacak kitaplar, siyasi amaç ve propaganda içermeyecek.
Uygulamanın önündeki en büyük sorun Kürtçe yazılmış yayın sayısının azlığı. Bir yetkili, "Koşulların oluşması halinde bakanlık Kürtçe kitap basabilir" dedi.Kategori : MAGAZİN