Dr. Çılgın Türk

Dr. Çılgın Türk
''Şu Çılgın Türkler'' kitabının yazarı Turgut Özakman'a, fahri doktora unvanı verildi.Abone ol

''Şu Çılgın Türkler'' kitabının yazarı Turgut Özakman'a, Ege Üniversitesi (EÜ) Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verildi.

EÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Üniversitesi Kampus
Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr.
Ülkü Bayındır, Özakman'ın romanının, son yıllardaki kültürel ve toplumsal hayatta gerçek מעקף קיבה bir kilometre taşı olduğunu kaydetti.

Özakman'ın, bir ömrü dolduracak kadar yoğun çalışmalarının sonucu
olan ve yayınlandığı ilk 8 sekiz ayda 212. baskısı yapılan, korsan
baskılarıyla birlikte rekor düzeyde satış rakamlarına ulaşan romanın,
Kurtuluş Savaşı'nın destanını sunduğunu ifade eden Bayındır, şunları
kaydetti:

''Bu eser, toplumun içinde bulunduğu kolektif ruh halinin dinamikleriyle örtüşerek, yeni kuşakların geleceğe daha güvenle ve inançla bakmasına katkıda bulunuyor. Bu eser, pek çok araştırmacı ve yazarın, yakın tarihimize eğilmesine yol açmış ve yayın dünyamız, eserin hemen ardından, onun açtığı yolda ilerleyen pek çok kitapla tanışmıştır. Bu nitelikleri ve sonuçları itibarıyla Şu Çılgın Türkler, kelimenin dolu dolu anlamında bir sosyal fenomen olmuştur. Tüm bu düşüncelerin ışığında komisyonumuz, Turgut Özakman'a fahri doktora unvanının verilmesinin uygun olacağı kanaatine varmıştır.''

Toplantıda ''Milli Mücadele'' konulu konferans veren Turgut Özakman, bu eseri, 1950 yılından beri derlediği anılarından yararlanarak hazırladığını söyledi. Özakman, o dönemin tanıklarıyla bire bir konuştuğunu ve Milli Mücadele yıllarına ait her türlü yayını, fotoğraf ve haritaları bir araya getirdiğini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Bayındır, daha sonra Özakman'a fahri doktora unvanını vererek, cübbesini giydirdi.Kategori : MAGAZİN