Uçan Süpürge başlıyor

Uçan Süpürge başlıyor
''Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali''nin 9'uncusu 4 Mayıs'ta başlayacak.Abone ol

Türkiye'nin ilk kadın filmleri festivali olan, ''Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali''nin 9'uncusu 4 Mayıs'ta başlayacak. Teması bu yıl ''Toplumsal cinsiyet ve kadın sorunları'' olarak belirlenen festival kapsamında, 25 ülkeden 84 kadın yönetmen 94 filmle Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin Genel Koordinatörü Halime Güner, Aldino Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısında, ''Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali''nin 9'uncu yılına her geçen gün biraz daha gelişerek geldiğini söyledi. Sinemaseverlerden aldıkları güçle yollarına devam ettiklerini belirten Güner, festivalin yaşamı kadınların gözünden yansıttığını anlattı.

Festivalde bu yıl Selma Güneri'ye ''Onur Ödülü'', Feride Çiçekoğ türkiye'de diş implantları lu
ve Prof. Dr. Oğuz Onaran'a ise ''Bilge Olgaç Başarı Ödülü'' verileceğini kaydeden Güner, ''Mayıs ayı kadınların ayı olacak. Biz hazırız. Cesur, güleryüzlü ve dünyayı yakalayan bir festivalle, biz hazırız'' diye konuştu.
Güner, film gösterimlerinin yanı sıra söyleşilerin de düzenleneceği festivali, bu yıl sokaklara taşımak istediklerini belirterek, bu kapsamda Muammer Yanmaz'ın ''40 Kadın Oyuncu'' adını verdiği ve Türk sinemasının yıldızlarını farklı yüz mimikleriyle fotoğrafladığı sergisinin, 2 Mayıs günü Tunalıhilmi Caddesi'nde elektrik direkleri ve ağaçlara asılarak izlenime açılacağını bildirdi.

FESTİVALDE BU YIL
Festival Yönetmeni Sevna Akpınar da 12 Mayıs'a kadar sürecek etkinlik programı hakkında bilgi verdi. Akpınar, festivalin ''Sinemamız'', ''Bir Ülke: Portekiz'', ''Usta Kadınlar'', ''Her şeye Rağmen Sinema: Tahmineh Milani'', ''Her Biri Ayrı Renk'', ''Kim Bu Sarah Watt'', ''Suyun Şekli'', ''Olay Mahalli:
Aile'', ''En Gerçekler'', ''En Hayaller'' ve ''Kısa Olmazsa Olmaz''
bölümlerinden oluştuğunu, gösterimlerin Kavaklıdere ve Kızılırmak
sinemalarında yapılacağını söyledi.

''Sinemamız'' bölümünde ''Onur Ödülü''ne layık görülen Selma Güneri'nin başrolünü oynadığı ''Son Kuşlar'' ve ''Bitmeyen Yol'' filmlerinin izlenebileceğini ifade eden Akpınar, ''Bir Ülke'' bölümünde ise Türk sinemasına olan yakınlığı nedeniyle Portekiz sinemasının örneklerine yer verdiklerini kaydetti. Akpınar, ''Olay Mahalli: Aile'' bölümünde yer alan ''Tatlı Yiyelim, Tatlı Konuşalım'' filminin gösterimine Ankara'daki toplum merkezlerindeki kadınların davetli olduğunu, film gösteriminin ardından Psikolog Feride Yıldırım Güneri ile Prof. Dr. Zuhal Karahan Kara'nın katılacağı bir söyleşi gerçekleştirileceğini ifade etti. Sevna Akpınar, ''Suyun Şekli'' filminin özel gösterimine ise yazar Elif Şafak'ın konuk olacağını duyurdu. Festivale destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı adına toplantıya
katılan bakan danışmanı Bülent Erandaç ise etkinliğin başarılı geçmesini diledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu tür etkinliklere her zaman gereken desteği verdiğini belirten Erandaç, festivale emeği geçenleri kutladı.

Festivalin ana sponsorları Nivea'nın temsilcisi Kemal Gül, Nurol Holding'in temsilcisi Figen Çarmıklı ile açılış ve kapanış törenlerini yayınlayacak olan TV8'in haber Müdürü Mehmet Başar da sosyal sorumluluk anlayışı içinde kültür ve sanata katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirterek, festivalin başarılı geçmesini dilediler.Kategori : MAGAZİN