Vur deyince öldürdüler

Vur deyince öldürdüler
Namibya hükümetinin Brad Pitt ve Angelina Jolie'yi korumak için aldığı sert önlemler eleştiriliyor.Abone ol

Namibya makamlarının, mahremiyetlerine saygı gösterilmesini isteyen Hollywood'un ünlü çifti Brad Pitt ve Angelina Jolie'yi korumak için aldığı sert önlemler eleştirilerin artmasına yol açıyor.

Namibya İnsan Hakları Ulusal Topluluğu (NSHR) tarafından yapılan açıklamada, korumalarla Namibya polisinin, ünlü çifti korumak amacıyla paparazzi ve diğer gazetecilerin kaldığı yerlerde aramalara ve tartaklanmalarına varacak türden uygulamalarını kınarken, ''Yabancı gazetecilerle yerel sakinlere yönelik sert yö organik kuru meyve ntemlere başvurulmasını
kınıyoruz'' ifadesi kullanıldı.

Namibyalı kadın gazeteci Donna Collins, geçen hafta polisin
gazetecilerin kaldığı yerlerde aramalar yaptığına şahit olduğunu belirterek, ''Bu aramalar ve sanki suçlularmış gibi gazetecilerin ülkeden kovulması kabul edilemez'' dedi ve kendisinin de çiftin korumalarının sert tavrından ''nasibini aldığını'', korumalara fotoğraf makinesini kaptırdığını söyledi.

Namibya polis sözcüsü ise, bu haberi yalanladı ve ''Kimsenin makinesi alınmadı, kimse tartaklanmadı'' açıklamasında bulundu. Namibya'nın ABD'deki Büyükelçisi Hopelong Ipinge ise, Brad Pitt ve Angelina Jolie'nin ülkesinde bulunmasının ülkesinin tanıtımına büyük katkı sağlandığını, çiftin gelişinden itibaren büyükelçiliğin ülke hakkında bilgi almak isteyenlerin akınına uğradığını ve Jolie'nin bebeğini dünyaya getirmek için kendi ülkesini seçmesinin Namibya için büyük bir onur olacağını söylüyor.

Hamileliğinin son zamanlarını geçirmek üzere Afrika ülkesi Namibya'ya gelen Angelina Jolie ile Brad Pitt'i sürekli izleyen ve sıkı güvenliğe rağmen çiftin fotoğraflarını çekmeyi başaran Sunday Times muhabiri ile 3 Fransız gazeteciden ülkeyi terk etmeleri istenmiş, aksi takdirde tutuklanacakları kendilerine bildirilmişti.

Çift, basın mensuplarından mahremiyetlerine saygı gösterilmesini talep ederek, ''çok sevdikleri güzel Afrika ülkesi Namibya'da çocuklarıyla yalnız kalmak istediklerini'' kaydetmiş, Namibya Başbakanı Nahas Angula ise basın mensuplarına yönelik uygulamayı savunarak, çiftin yalnız bırakılması gerektiğini söylemiş ve ''Bayan bebek bekliyor. Kadını bezdirdiniz. Mahremiyet isteğine neden saygı göstermiyorsunuz? Namibya'da böyle tacize izin verilmez'' demişti. Jolie'nin bebeğini Namibya'da dünyaya getirebileceğini açıklamasının ardından, tüm dünyadan çok sayıda gazeteci bu ülkeye akın etmişti.Kategori : MAGAZİN