Memur promosyon peşinde

Memur promosyon peşinde
Bankalar, bazı illerde memura 450 milyon promosyon dağıttı. Memurlar şimdi promosyon peşine düştü.Abone ol

Bazı illerde, sağlık çalışanlarına maaşlarını aldıkları bankaların ''promosyon'' adı altındaki ödemelerinin verilmeye başlandığı bildirildi. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yaptığı açıklamada, bazı kamu kuruluşlarıyla burada çalışanların maaşlarının ödendiği bankalar arasında yapılan protokol uyarınca, bu bankalar tarafından söz konusu kamu kurumunun personeline ''promosyon'' adı altında ödeme yapıldığını hatırlattı.

Kahveci, bu ödemelerin, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün 5 Aralık 2005 tarih ve 22 bin 580 sayılı yazısı uyarınca yapıldığını kaydetti. Yazıda, ''maaş ödemeleriyle ilgili yapılan protokol çerçevesinde, bankalar tarafında çelik kasa fiyatları n ilgili kamu kurumuna ayni veya nakdi ek mali imkanlar sunulabildiğinin'' belirtildiğini anlatan Kahveci, ''bunun, kurum hizmetine tahsis edilebildiği gibi çalışanlara da paylaştırılabileceğinin'' bildirildiğini söyledi. Kahveci, yazıda, ''bu promosyonların ne şekilde kullanılacağının tahakkuk daireleri tarafından kararlaştırılmasının uygun olduğu'' görüşüne yer
verildiğini anlattı.

Önder Kahveci, Türk Sağlık-Sen Mersin Şubesi'nin başvurusu üzerine
de, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 5 Ocak 2006
tarihli ve 350 sayılı yazısında, ''banka tarafından hastaneye promosyon olarak verilen miktarın, personelin maaşlarıyla ilgili bir işlem sonucu ortaya çıkmış olması nedeniyle, devletin sosyal adalet anlayışı çerçevesinde değerlendirilerek hastane personeline eşit olarak paylaştırılmasının uygun olacağı''nın belirtildiğini kaydetti.

BAZI İLLERDE PROMOSYONLAR ÖDENDİ
Bakanlığın bu yazısına dayanarak, şubeler bazında girişimlerde bulunduklarını belirten Kahveci, bu girişimler sonucunda Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün Tokat, Mersin, Erzurum ve Kayseri'deki bazı sağlık kuruluşlarında bu paraların çalışanlara ödendiğini bildirdi.
Bu paraların sağlık kurumları dışında SHÇEK Genel Müdürlüğü ve
bağlı kuruluşlardaki personele de ödenmeye başlandığını kaydeden
Kahveci, bu çerçevede, SHÇEK Ankara Keçiören Kreş ve Gündüz Bakımevi personeline 13 Mart'ta promosyon ücretlerinin dağıtıldığını söyledi.
Kahveci, SHÇEK Genel Müdürlüğündeki yaklaşık 500 personele ise
''promosyon'' adı altında 435'er YTL ödeneceğini bildirdi.

''PROMOSYONLAR PERSONELE ÖDENMELİ''
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, bankalar tarafından
ödenen promosyonların personelin hakkı olduğunu belirterek, bunların
çalışanların maaşları dolayısıyla ödendiğini hatırlattı. Kahveci, ''Çalışanların maaşları dolayısıyla elde edilecek gelir, çalışanların hakkıdır. Sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak da bu promosyonlar çalışanlara ödenmelidir'' dedi.

Bu yöndeki görüşlerini Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a da ilettiklerini anlatan Kahveci, görüşmede, bunun yasal bir çerçeveye kavuşturularak yöneticilerin inisiyatifinden çıkarılması talebinde bulunduklarını belirtti. Kahveci, Akdağ'ın da kendilerine, ''konuyu değerlendireceğini'' ifade ettiğini söyledi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI